Справувањето со вознемиреноста може да биде многу тешко, наоѓањето начин да се справите со проблемот на работа може да биде особено тежок.

Специјалните притисоци, како што се роковите, состаноците, барањето проекти и стресот може да ги зголемат симптомите и може да биде многу тешко да се најде време за прегрупирање и забавување, што може да биде многу исцрпувачко.

Затоа е многу важно, без оглед колку сте зафатени, да се грижите за себе и да знаете кога и како. Значи, ако страдате од вознемиреност, еве неколку совети како да се грижите за себе во текот на работниот ден.

Оставете ја работата на работа

Кога ќе заврши времето, направете се од себе да ја напуштите работата на работа за да го направите вашиот мозок ресетиран и подготвен за следниот ден.

Осигурете се да не однесете работа дома и да се затворите од сè. Да се ​​грижите секако е одлично за работата, но е многу лошо за менталното здравје и промовира вознемиреност.

Поминете време по работните денови за себе и во активности во кои што уживате.

Правете чести паузи

Можеби чувствувате обврска да останете на вашата работна маса и да издржите работен ден без пауза, многу е важно да станете од вашата работна маса, да излезете и да му дадете на мозокот можност да се одмори.

Експертите се согласуваат дека паузата во текот на работниот ден е добра за сите, а особено за луѓето кои страдаат од вознемиреност. Без разлика дали ќе направите кратка пауза или земете еден час пауза, што и да правите ќе ви помогне.

Побарајте од колегите да ви помогнат

Акумулирањето работни задачи може да биде поттик за вознемиреност, затоа не двоумете се да ги замолите колегите да ви помогнат, на крајот на краиштата, постои тимска работа.

Избегнувајте кафе на работа

Чаша кафе наутро за да ви помогне да го започнете денот е една работа, но ако страдате од вознемиреност, треба да избегнете дополнителен внес на кофеин, бидејќи вишокот на кофеин може да предизвика дополнителна вознемиреност. Наместо кафе, пијте чај со кофеин или вода.

Дишете длабоко

Ако се чувствувате стрес за време на работното време, запрете неколку моменти и дишете длабоко. Длабокото дишење е познато дека ја зголемува целокупната ментална јасност со испорака на повеќе кислород до мозокот, помагање на концентрација, подобрување на меморијата и што е најважно, помагајќи појасно да размислите за она што ве мачи.

Прошетајте

Движењето е понекогаш најдобар начин да се ослободите од вознемиреност, па доколку сметате дека станува премногу интензивно на работното место, прошетајте кратко.

Движењето го ресетира телото со намалување на кортизолот, активирање на здрави хормони и хемикалии на телото, како што е ендорфинот – хормонот за среќа.

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност од редакцијата на БанкоМетар.мк