Постојаното ширење на вирусот корона ги принуди финансиските институции ширум светот да размислат за забрана за употреба на површини кои се во секојдневен контакт со потрошувачите – банкноти.

Минатиот петок, Централната банка на Јужна Кореја објави дека ги повлекува сите банкноти во текот на следните две недели за да се спречи ширењето на вирусот. Кинезите планираат да ги деконтаминираат сите банкноти за кои постои сомневање дека доаѓаат во контакт со заразени лица. УВ зраците и затоплувањето на хартијата треба да ја исчистат хартијата и некои траги ќе бидат уништени. Пари што доаѓаат од заразени места веќе нема да се користат.

Музејот Лувр во Париз исто така забрани исплата на готовина. Менаџментот на музејот донесе одлука да ги натера вработените да се чувствуваат поудобно при работа. Загриженоста расте во светот со над  110.000 заболени.

Епидемијата ги принудува потрошувачите на САД да ги плаќаат сметките со мобилните телефони. Оваа технологија е заборавена со години бидејќи повеќето клиенти ги плаќаат своите сметки со готовина или картички.

Корисниците на паметни телефони имаат на располагање различни опции, а плаќањето без контакт е овозможено за апликации на Android или iOS. Плаќањето без контакт е исто така можно со паметни часовници.

Плаќањето без контакт е пожелна опција, особено во ситуации кога не е потребен потпис на потрошувачот или терминален контакт.

Бројни компании и трговски друштва воведоа рестрикции кога станува збор за плаќање. Синџирот „Старбакс“ привремено ја прекина употребата на лични чаши низ САД, а Инстакарт им нареди на своите добавувачи да избегнуваат контакт со клиенти.

Сепак, одлуката на Лувр е спротивна на наредбата на Банката на Франција да прифаќа пари.

„Нема сомнение дека банкнотите носат вируси“, вели микробиолог на универзитетот Метрополитен во Лондон Пол Мејтвел.

Научниците откриле бактерии кои живеат на банкноти за време на истражувањето во 2017 година спроведено во Њујорк. Тие се толку разновидни што некои ја населуваат устата, интимните делови на телото и има вируси слични на грипот.

Светската здравствена организација препорачува да се мијат рацете по користење на парите, особено пред јадење. Кредитните картички не се совршено стерилни површини, така што може да се спречи ширење преку вирусот. Илјадници луѓе користат банкомати и терминали во продавниците.

„Бизнисите можат да ги исклучат потписите како дел од нивните практики за плаќање. Кога правите мали набавки како кафе и сендвич, потписот не е средство за спречување на измама. Во многу случаи, потписот е непотребен “, објаснува Мејвел.

Пред да се развие епидемијата, Кина разви безконтактни начини на плаќање. Според Мартикер, дури половина од вкупното население во Кина користело мобилен телефон во вториот квартал на 2019 година за да го исплати долгот. Платформите како WeChat и AliPay станаа популарни по воведувањето на оваа опција. Денес, системот се спроведува и во другите делови на светот. Претставник на Националната банка на Кина изјави дека државата ќе го удвои бројот на вакви трансакции за да избегне непотребен контакт, пренесува Си-Ен-Ен.

Плаќањето без контакт им носи погодност на мобилните сервиси за плаќање, но Мејвел вели дека треба да посветат поголемо внимание на чистотата на мобилниот телефон.

„Тешко е да се процени бројот на бактерии и вируси што ги пренесуваме за време на купувањето. Се сомневам дека со преминување на безконтактен начин на плаќање, бројот на пренесени бактерии се намалува. Сепак, ние го допираме телефонот по контакт со валкани површини “, вели Мејвел.

Други форми на заштита вклучуваат употреба на антибактериски или бебешки марамчиња за чистење телефони и кредитни картички, како и носење лична пенкало за потпишување документи.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк