Кина ја објави својата поддршка за територијалните претензии на Аргентина кон Фолкландските Острови кои се под британска контрола. Ова дојде откако Пекинг ја поздрави јужноамериканската земја во нејзината глобална иницијатива „Еден појас, еден пат“ по средбата меѓу претседателите Кси Џинпинг и Алберто Фернандез во Пекинг.

Во неделата, кинеската државна телевизија CCTV соопшти дека Пекинг и Буенос Аирес потпишале договор за „заедничка промоција на изградбата на економскиот појас на патот на свилата и патот на свилата на 21-от век“, што го означува влезот на Аргентина во иницијативата.

Кинескиот „Еден пат, еден појас“ е поттик за трилиони долари за подобрување на трговските врски низ светот преку изградба на извонредна инфраструктура, а вклучувањето на Аргентина е голема победа за Пекинг во Латинска Америка.

Договорот дојде кога аргентинскиот претседател Фернандез беше во тридневна посета на Кина за да присуствува на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Двете страни во соопштението рекоа дека ќе продолжат да се поддржуваат меѓусебно за прашања кои ги засегаат суверените интереси.

Изјавата ги поддржува територијалните претензии на Фолкландските острови за Аргентина и оние на Кина за Тајван.

„Аргентина ја потврди својата посветеност на принципот една Кина; „Кина ја потврди својата поддршка за барањето на Аргентина за целосна примена на суверенитетот на Малвините и за продолжување на мировните преговори во согласност со релевантните резолуции на Обединетите нации“, се вели во заедничката изјава на кинеската CGTN.

„Целосно го отфрламе секое прашање за суверенитетот на Фолкландските Острови“, напиша британската министерка за надворешни работи Лиз Трас на Твитер.

„Фолкландските острови се дел од британското семејство и ние ќе го браниме нивното право на самоопределување“, рече Трус, додавајќи дека Кина мора да го почитува суверенитетот на Фолкландските Острови.

Чен Веихуа, новинар во државниот Чајна Дејли, му одговори на Трус велејќи:

„Но, дали е добро за Обединетото Кралство да го оспори суверенитетот на Кина во Јужното Кинеско Море со испраќање поморски бродови?

„Барем Кина не ја испрати својата флота во близина на Малвините или она што вие ги нарекувате Фолкландските Острови“, додаде Веихуа.

Фолкландските Острови се самоуправна британска прекуморска територија која е под британска контрола од 1833 година.

Аргентина и Британија долго време ја оспоруваат сопственоста на Фолкландските Острови, при што Аргентина тврди дека има суверенитет над островите што ги нарекува Малвини.

Спорот доведе до кратка војна во 1982 година во која загинаа 255 британски војници и околу 650 аргентински војници.

Спорните острови се на речиси 13.000 километри од Обединетото Кралство и само 650 километри од југоисточниот брег на Аргентина и се дом на околу 2.600 луѓе, главно со британско потекло.