Кинеската централна банка ги предупреди компаниите да не поддржуваат деловни активности поврзани со криптовалути откако регулаторот затвори софтверска компанија под сомнение за вмешаност во трансакции со дигитални валути, објави АФП.

Во последните месеци, Пекинг го сврте вниманието кон криптовалутите, бидејќи ги проширува своите регулаторни мерки против технолошкиот сектор.

Тргувањето со криптовалути е забрането во Кина, а властите неодамна ги затворија рудниците за рударство со биткоин и ги предупредија банките да ги прекинат трансакциите со дигитални валути.

Во вторникот, канцеларијата на централната банка во Пекинг нареди затворање на Културниот развој на Пекинг Кудао, бидејќи беше вклучена во обезбедување софтверски услуги за трансакции со криптовалути.

Потегот беше неопходен „за да се спречи и контролира ризикот од шпекулации при трансакции со виртуелна валута и да се заштити безбедноста на јавните средства“, се вели во соопштението.

Банката исто така ги предупреди организациите да не „обезбедуваат простории, комерцијални дисплеи, рекламирање … и други услуги за деловни активности поврзани со криптовалути“.

Финансиските институции и институциите за плаќање се поучени да не обезбедуваат услуги за крипто-валути на клиентите.

Објавувањето доаѓа кратко откако провинциите, вклучувајќи ги Сечуан, Внатрешна Монголија и Кингхај, престанаа со криптовалутите – принудувајќи ги „рударите“ да бараат бази во странство – и по претходното предупредување до банките и платежниот гигант да ги прекинат трансакциите со криптовалути.

Минатиот месец, биткоинот пропадна по забраната на Кина за рударство во југозападен Сечуан.

Кина се соочува со широко распространета регулација на својот сектор за финансиска технологија, чии најголеми играчи – вклучувајќи ги Алибаба и Тенсент – се казнети со голема казна откако беа обвинети за монополска практика.