Тесла има тековни биткоини вредни околу 2,5 милијарди долари, според документите доставени до Комисијата за хартии од вредност и пазар на капитал.

Ова значи дека производителот на електрични автомобили на хартија оствари значителен профит само неколку месеци откако инвестираше во најголемата крипто валута во светот.

Компанијата во документите навела дека нејзината инвестиција во нестабилна дигитална валута е вредна 2,48 милијарди долари на крајот на март, пренесува CNBC.

На почетокот на оваа година, Тесла објави дека купил биткоини во вредност од 1,5 милијарди долари и дека планира да ја прифати таа крипто-валута како средство за плаќање за набавка на своите возила.

Според финансискиот извештај за првиот квартал од 2021 година, Тесла заработил нето 101 милион долари од продажба на биткоин, што придонесе за скок на нето добивката на компанијата на рекордно ниво.

Биткоинот се тргуваше близу 59.000 долари на последниот ден од март, на нешто повисоко ниво од цената на денешното отворање на тргување на размена на крипто.

Оваа виртуелна валута тогаш забележа силни осцилации во следните недели, тргувајќи во еден момент далеку над 60.000 долари, по што падна под 50.000 долари.

Акциите на Тесла потонаа утрово, пред официјалниот почеток на Волстрит, за 1,6 проценти. Акциите на компанијата, кои беа меѓу најуспешните на берзата во последните неколку години, паднаа за над 15 проценти во последните три месеци, додава CNBC.