Мудис во петокот го промени својот изглед за кредитниот рејтинг на САД во „негативен“ од „стабилен“, наведувајќи ги големите фискални дефицити и падот на достапноста на долгот, потег што веднаш наиде на критики од администрацијата на претседателот Џо Бајден.

Овој потег уследи по намалувањето на рејтингот од страна на друга агенција за рејтинг, Фич, оваа година, што дојде по неколкумесечна политичка кавга околу плафонот на американскиот долг.

„Континуираната политичка поларизација во Конгресот на САД го зголемува ризикот последователните влади да не можат да постигнат консензус за фискалниот план за забавување на падот на достапноста на долгот“, се вели во соопштението на Мудис.

Републиканците кои го контролираат Претставничкиот дом на САД очекуваат да ја објават мерката за запирање на трошоците во сабота со цел да се спречи делумно затворање на владата со тоа што ќе ги одржат отворени федералните агенции кога ќе истече тековното финансирање следниот петок.

Мудис е последната од трите главни рејтинг агенции кои го задржаа највисокиот рејтинг на американската влада. Фич го промени својот рејтинг од тројно-А на АА+ во август, приклучувајќи се на S&P кој има рејтинг АА+ од 2011 година.

И покрај тоа што ја промени својата перспектива, укажувајќи дека е можно намалување на рејтингот на среден рок, Мудис го потврди својот долгорочен издавач и високиот необезбеден рејтинг на „Ааа“, повикувајќи се на американската кредитна и економска сила.

„Институционалната и владеачката сила на САД е исто така многу висока, особено поддржана од ефективноста на монетарната и макроекономската политика“, се вели во извештајот.

Веднаш по објавувањето на Мудис, портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека промената е „уште една последица на конгресниот републикански екстремизам и дисфункција“.

„Иако изјавата на Мудис го одржува рејтингот ААА на САД, ние не се согласуваме со промената на негативна перспектива. Американската економија останува силна, а државните хартии од вредност се најистакнатите безбедни и ликвидни средства во светот“, рече заменик-секретарот за финансии Воли Адејемо во изјавата.

Адејемо рече дека администрацијата на Бајден ја покажала својата посветеност на фискалната одржливост, вклучително и преку мерките за намалување на дефицитот од над 1 трилион американски долари, вклучени во јунскиот договор постигнат со Конгресот за зголемување на лимитот на американскиот долг, и предлогот на Бајден да го намали дефицитот за речиси 2,5 трилиони долари над следната деценија.

Промената на изгледите доаѓа во нестабилно време за пазарот на обврзници. Приносите на државните трезори пораснаа во последните неколку месеци до највисоките нивоа во последните 16 години поради очекувањата дека Федералните резерви ќе ја задржат цврстата монетарната политика, како и поради фискалните грижи фокусирани на САД.

Остриот пораст на приносите на Министерството за финансии „го зголеми веќе постоечкиот притисок врз достапноста на американскиот долг“, велат од Мудис.

Приносите, кои се движат обратно на цените на обврзниците, променија дел од добивките во последните недели.

„Тоа е потсетник дека часовникот отчукува и пазарите се приближуваат и се поблиску до разбирањето дека би можеле да влеземе во друг период на драма што на крајот може да доведе до затворање на владата“, рече Квинси Крозби, главен глобален стратег во LPL Financial. .

Одлуката на Мудис, исто така, доаѓа кога Бајден, кој бара реизбор во 2024 година, забележа драстичен пад на неговата поддршка во анкетите. Анкетата на Њујорк Тајмс/Сиена објавена во неделата покажа дека тој заостанува зад поранешниот претседател Доналд Трамп, водечкиот републикански кандидат, во пет од шест држави во бојното поле: Невада, Џорџија, Аризона, Мичиген и Пенсилванија. Бајден беше пред Трамп во Висконсин. Исходот во тие шест држави ќе помогне да се одреди кој ќе победи на претседателските избори.

Потегот на Мудис, исто така, ќе предизвика притисок врз републиканците во Конгресот да го унапредат законодавството за финансирање за да се избегне делумно затворање на владата.

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон помина денови во разговори со членовите на неговото слабо републиканско мнозинство со 221 спрема 212, за неколку мерки за запирање. Претставничкиот дом и Сенатот предводен од демократите мора да се договорат за возилото што Бајден може да го потпише пред да истече сегашното финансирање на 17 ноември.

„Мудис тукушто ја намали нашата прогноза за кредитен рејтинг на негативна поради нашите неконтролирани владини трошоци и дефицити“, рече тврдокорниот републикански претставник Енди Харис на Х, порано познат како Твитер.

„Не можеме, со чиста совест, да продолжиме да пишуваме бланко чекови до нашата федерална влада, знаејќи дека нашите деца и внуци ќе бидат одговорни за најголемиот долг во американската историја“, рече тој.