Инвеститорите повторно дадоа стотици милиони евра за проектот Волокоптер. Станува збор за мали електрични авиони кои, според оптимистичките прогнози, би можеле да се возат низ градовите за неколку години. И да заработуваат милијарди.

Сè потсетува на филмот „Петти елемент“ со Брус Вилис и Мила Јововиќ. Снимен во доцните 90-ти, овој филм го постави заплетот во 2263 година, кога летачки автомобили се возеа низ градот. Во тоа време, никој не можеше ни да сонува што тврдат ентузијастите кои намирисуваат добар бизнис денес – дека градските возила ќе можат да летаат веќе во третата деценија на овој милениум.

Барем на тоа се надеваат во компанијата Волокоптер од градот Бруксал, недалеку од Штутгарт. Тие сега собраа уште 200 милиони евра во инвестиции, покрај 122 милиони што ги започнаа порано. Големи играчи во играта се: логистика на Германски железници, Интел, Дајмлер и кинескиот производител на автомобили Гили. Сега се приклучија снабдувачот на автомобилската индустрија Континентал и гигантскиот фонд Блекрок.

„Преку овие партнерства, можеме да ја постигнеме потребната експертиза за лансирање на фронтот во наредните години“, рече Флоријан Ројтерс, шеф на Волокоптер, оваа недела.

Тие планираат да ги понудат првите комерцијални летачки такси линии во следните две години. Компанијата развива мали автономни авиони слични на хеликоптери кои би можеле да им овозможат на патниците да избегнуваат метеж во сообраќајот и безбедно да стигнат до својата дестинација. Се работи и на логистички дрон наменет за испораки.

За концептот на урбан транспорт се дебатираше со децении. На авионите се гледа како на пригоден начин да се заобиколат гужвите, и тие стануваат можни со напредувањето на сензорите и брзиот интернет кои спречуваат судири. Главните предизвици се сепак релативно слабиот капацитет и батерија што не може да издржи подолги летови.

Пионери во големиот бизнис

Волокоптер е основан пред десет години и заедно со германскиот конкурент Лилиум е еден од пионерите на оваа млада индустрија. Лилиум од Минхен, кој работи на мал автономен авион со 36 мотори, сега вреди повеќе од милијарда долари. Колку е проценета вредноста на Волокоптер? Шефот на компанијата Ројтерс не сакаше да зборува за тоа.

Но, јасно е дека низ светот започна трка околу тоа кој ќе го има првото летачко такси. Покрај американскиот стартап „Јоби“, а своите големи авиони ги развиваат и великаните на традиционалниот сообраќај, како што се „Ербас“ и „Фолксваген“.

Аналитичарите на инвестициската банка „Морган Стенли“ проценуваат дека пазарот на летачки такси може да биде тежок 1,5 милијарди долари годишно до 2040 година.

Европската агенција за летови EASA исто така пресметува дека компаниите како Волокоптер и Лилиум ќе ги добијат потребните дозволи во следните четири или пет години. Волокоптер побара дозвола во САД во декември.

Според весникот „Велт“, минатата година во индустријата биле инвестирани над милијарда долари. Низ целиот свет, над двесте компании работат на тоа, три четвртини од нив доаѓаат од Кина. Весникот пишува дека „последната рунда во борбата за водство на летечкиот пазар на такси започна“.