Мајкрософт треба да отпушти 1.900 вработени во две компании во индустријата за игри оваа недела. Овој нов бран отпуштања е само продолжение на минатогодишниот тренд во технолошката компанија, објави Ројтерс.

Гореспоменатите кратења на работни места претставуваат околу осум проценти од гејмерската индустрија на Мајкрософт.

Технолошкиот гигант со седиште во Редмонд, Вашингтон ја зголемува својата моќ на пазарот на видео игри со најпродавани наслови.