Арбитражниот суд во Москва ќе го расправа случајот на банкрот на сопственикот на Фејсбук Марк Цукерберг

Арбитражниот суд во Москва ќе го расправа случајот за банкрот на целосниот имењак на сопственикот на Фејсбук Марк Цукерберг. Релевантниот запис се појави ден претходно, на 9 февруари, во електронскиот регистар на судот.

Суштината на тврдењата не е јасна од записот, авторот на изјавата не е наведен. Познато е само дека случајот ќе го суди судијата Л.А. Кравчук, додека трети лица и други лица не се вклучени во случајот, пренесува руското електронско издание „Лента“.

Порталот Nakanune.ru испрати барање до прес-службата на судот да разјасни како лицето на случајот е поврзано со првиот човек на Фејсбук. Како одговор, претставникот само ја потврдил регистрацијата на случајот против Марк Цукерберг, но не прецизирал дали тој е државјанин на САД.

Според индексот на милијардери во Блумберг, заклучно со 10 февруари, Цукерберг има имот од 102 милијарди долари. Тој е петти најбогат човек на светот. Првиот е основачот на Tesla и SpaceX, Елон Маск, кој има 202 милијарди.

Претходно, Федералната комисија за трговија на САД и јавните обвинители во десетици држави поднесоа две случаи на монопол против Фејсбук. Контроверзноста може да заврши со барањето на Фејсбук да ги продаде Instagram и WhatsApp.