Нов пакет американски санкции кон Русија стапи на сила на полноќ. Како што се очекуваше, тоа нема значително да влијае на нејзиниот економски развој.

Претседателот на Комисијата за финансиски пазари на Државната Дума, Анатолиј Аксаков, потсети дека воведувањето санкции беше најавено на почетокот на август.

Потоа, агенцијата за рејтинг „Фич“ го зголеми суверениот рејтинг на Русија и на голем број државни компании. Реакцијата на пазарот, официјалните претставници на Русија и банкарскиот сектор беше мирна.

„Сето ова е потврда дека овие мерки не можат да влијаат врз Русија. Со оглед на тоа дека сега не ни треба надворешно задолжување, исто така вели дека нема да има влијание врз финансиската стабилност, ниту на недостаток на ресурси “, рече Аксаков.

Според него, антируските санкции имаат големо влијание врз домашната политика на САД.

Заменикот заклучи дека главниот минус на рестриктивните мерки е продолжување на антируското чувство и влошување на атмосферата, пишува Спутник.

Претходно беше објавено дека американскиот претседател Доналд Трамп потпиша наредба за утврдување список на рестриктивни мерки изречени на Русија во врска со „случајот Скрипал“.

Во документот објавен на веб-страницата на Белата куќа се вели дека санкциите вклучуваат спречување на заеми, финансиска или техничка помош од меѓународни финансиски институции.

САД можат да го постигнат тоа преку своите претставници во овие организации (Меѓународен монетарен фонд, Светска банка, Европската банка за обнова и развој и други), пишува Спутник.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк