Оваа недела донесе и големи турбуленции на пазарот на криптовалути. Доџкоинот скокна за добри 1.100 проценти повеќе во петокот и достигна 0,0779 долари, надминувајќи го рекордот што го држеше биткоинот меѓу крипто-валутите по бројот на објави на Твитер за период од 24 часа, пишува порталот SEEbiz.

Altcoin, кој се приклучи на крипто заедницата во 2013 година на шега, е само уште еден пример за тоа колку е луд светот, бидејќи неговата пазарна капитализација достигна 8 милијарди долари. Тоа е повеќе од вкупната вредност на акциите на првиот котација на Љубљанската берза.

Биткоинот веќе покажуваше неколку знаци на слабост, но тркалото го стартуваше првиот човек на Тесла, Илон Маск. Најбогатиот човек на светот го смени описот на својот профил на Твитер во # биткоин, што (исто така поради шпекулациите дали Тесла ќе ги претвори резервите на пари во биткоини) и предизвика ненадеен раст на најважната криптовалута. Цената се зголеми за 20% во петокот, на 38.650 долари, но работите прилично се смирија вечерта.

Со своите твитови, Маск веќе започна див раст на многу акции, но и криптовалути. Се разбира, не е тајна дека тој ја поддржува заедницата WSB на Redit – според него, кратката продажба исто така треба да биде забранета.

Патем, Dogecoin е создаден како пародија на крипто-треската. Оваа криптовалута е создадена од мимовите, каде што кучето Шиба Ину е куче. Иако моменталната вредност на оваа смешна криптовалута не е ништо во споредба со тоа колку вреди биткоинот, се повеќе се зборува за тоа, бидејќи многумина го користат за да дадат таканаречен „интернет бакшиш“.