Новата фабрика на Тесла, која се гради на периферијата на Берлин, најверојатно ќе биде најголемата фабрика за производство на батерии во светот, најави извршниот директор на Тесла, Илон Маск. Компанијата планира да произведува околу 500.000 автомобили годишно во фабриката.

Маск зборуваше на Интернет видео конференција за батериите што ја подготви германското Министерство за економија како дел од германското претседателство со ЕУ. Како што објасни, производството на ќелии на батерии во новата фабрика во Германија, каде тие главно ќе произведуваат модели 3 и модели Y, ќе започне со капацитет од околу 100 гигават-часови годишно, а потоа ќе се забрза до 250 гигават-часови годишно, пишува Seebiz.

Кога ќе го постигнат ова, Маск „со значителна сигурност“ тврди дека ќе биде најголемата фабрика за ќелии во светот.

Фабриката недалеку од Грунехајде ќе биде првата фабрика на Тесла која произведува батерии и автомобили. Компанијата произведува батерии во Невада, САД, и склопува автомобили во Фремонт и Калифорнија.

Говорејќи на конференцијата, Маск најави и нови, покомпактни модели со подолг дострел, кои ќе бидат специјално насочени кон европскиот пазар. Тој не предвиде кога новите модели можат да се појават на пазарот.

Во септември, Маск објави дека развојот во следните три години ќе се фокусира на значително поевтини батерии и електрични автомобили за 25.000 евра.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк