Во Њујорк е зголемен бројот на милионери во последните 10 години

2024-05-14 13:00

Тоа значи дека приближно секој 24-ти жител на овој град со 8,26 милиони жители има седумцифрена нето вредност. Извештајот откри дека Њујорк е дом на 60 милијардери и 744 луѓе кои можат да инвестираат повеќе од 100 милиони долари, според Блумберг. Бумот на финансиските...

Пазарите во развој ќе го предводат економскиот раст

2024-05-14 12:00

Пазарите во развој на Централна и Југоисточна Европа се очекува да го предводат економското закрепнување. И покрај високите стапки на инфлација во последниве години, релативниот стандард на живеење во регионот се зголеми. Потрошувачите на „позрелите“ пазари доживуваат губење на куповната моќ. Пандемијата, придружена со...

Охрид домаќин на Меѓународна конференција за телекомуникации

2024-05-14 11:30

„Премостување на јазот – влез во новата ера“ е насловена годинашната Меѓународна регулаторна конференција што ќе се одржи денеска и утре во Охрид во организација на Агенцијата за електронски комуникации на Република Северна Македонија. Според агендата, на конференцијата ќе се одржат три панели посветени...

ЕУ го продолжи бесцаринскиот режим за украинските земјоделски производи

2024-05-14 11:00

Во понеделникот Европската унија го продолжи бесцаринскиот увоз на земјоделски производи од Украина за уште една година, со можност за автоматско воведување царини за некои производи во случај на поголемо нарушување на пазарот. На 23 април, Европскиот парламент гласаше за продолжување на увозот без...

Георгиева: Вештачката интелигенција го погодува светскиот пазар на труд како цунами

2024-05-14 10:45

Вештачката интелигенција го погодува глобалниот пазар на труд „како цунами“, изјави за „Reuters“ извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева. „Технологијата најверојатно ќе влијае на 60% од работните места во развиените економии и 40% од позициите во светот во следните две години“, коментира...

Животно осигурување: Посигурна иднина за себе и за луѓето кои ни значат

2024-05-14 10:34

Дали верувате во животно осигурување? Сигурно знаете дека постои, и веројатно сте слушнале многумина како се прашуваат „што тоа обезбедува, дали ми е потребно“… но дали истото важи и за вас? Животното осигурување постои за да им обезбеди финансиска поддршка на луѓето кои најмногу...

Се повеќе откази од работа, најчесто заради прегорување, безидејност и здравствени проблеми

2024-05-13 21:00

Најнови светски истражувања на Linkedin и Microsoft  Најновите истражувања на Linkedin и Microsoft се дел од анкетата што ја спровеле кај 31 илјада луѓе во 31 земја во светот. Резултатите покажаа дека во 2024 година, околу 46 отсто од вработените сакаат да ги напуштат...

Во Србија странските инвестиции достигнаа повеќе од 4,5 милијарди евра

2024-05-13 20:00

Како што објави Данас, најголемиот дел од таквите инвестиции во 2023 година се од Европската унија, а тоа е нешто помалку од половина од вкупниот број, односно околу 2,2 милијарди евра. Минатата година во Србија влегле повеќе од 4,5 милијарди евра директни странски инвестиции,...

НБ не исклучува намалување на основната камата годинава, ако останат поволни клучните фактори

2024-05-13 19:00

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска денеска најави можен почеток на монетарно олабавување во втората половина од годината, но само ако и натаму, како што рече, останат поволни клучните фактори. -Ризиците постојат, пред се е тука глобалниот контекст, ги гледаме геополитичките тензии, секако има...

Народна банка: Економијата и понатаму ќе закрепнува, но ризиците остануваат

2024-05-13 18:00

Добрата вест што ја соопшти гувернерката е дека кај енергенсите и кај храната се очекува посилен пад на цените оваа година. Таа посочи и дека ќе има натамошно забавување на инфлацијата на 3,5 проценти оваа година и на 2,5 проценти наредната година. Надолна корекција...