БРИКС со значително повисока прогноза за раст во споредба со Г7

2024-05-10 18:00

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги објави прогнозите за раст на реалниот бруто-домашен производ (БДП) за 2024 година, па додека глобалниот раст се предвидува да остане стабилен на 3,2 отсто, различните големи нации забележуваат опаѓачки прогнози. Проекциите за економскиот раст на ММФ за големите нации...

Во светот минатата година пиеше помалку вино

2024-05-10 17:00

Глобалната потрошувачка на вино минатата година падна на најниско ниво од 1996 година, бидејќи инфлацијата ги придвижи цените на рекордно високо ниво и ги одби потрошувачите кои веќе се борат со помалата куповна моќ, соопшти Меѓународната организација за вино (OIV) со седиште во Париз....

Во Јужна Кореја златото може да се купи во супермаркет заедно со колбасите

2024-05-10 16:00

Освен тестенини, колбаси и слични прехранбени производи, јужнокорејските продавници од април продаваат златни прачки. Имено, ЦУ, најголемиот малопродажен синџир во таа земја, во соработка со Корејската корпорација за ковање и печатење на хартии од вредност на своите клиенти им понуди мали златни прачки со...

НЛБ Групацијата ги објави победниците на регионалниот проект „Рамка за помош“

2024-05-10 15:00

НЛБ Групацијата ги објави трите најдобри регионални идеи за подобро општество од проектот „Рамка за помош“, кој четврта година по ред се спроведува на сите пазари каде е присутна Групацијата. За проектите одлучуваше интернационално жири составено од експерти со богато искуство во областа на...

Во тек е јавен повик од ИПАРД 3

2024-05-10 14:00

Во тек е јавниот повик и за третата мерка од ИПАРД 3, за поддршка на инвестиции во основни средства и за преработка и маркетинг на земјоделски и на производи од риба со вкупен буџет од 14 милиони евра. Кофинансирањето е 50 проценти од вложените...

Шпанската влада го блокираше спојувањето на две домашни банки

2024-05-10 13:11

Шпанската влада се противи на спојување помеѓу Банко Билбао Визкаја Аргентина (ББВА) и нејзиниот помал ривал Сабадел поради можното негативно влијание врз финансискиот систем, работниците и клиентите, изјави во четвртокот министерот за економија Карлос Куерпо, пишува Хина. ББВА, втората по големина шпанска банка, во...

Британската економија оствари раст за 0,6% во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

2024-05-10 12:35

Кварталниот раст во британскиот услужен сектор е 0,7 отсто, во преработувачкиот сектор 0,8 отсто, додека градежништвото падна за 0,9 отсто, пренесува „Гардијан“. На годишно ниво, британската економија оствари раст за 0,2 отсто во однос на истиот квартал од 2023 година.

АФПЗРР : Започнува периодот за аплицирање за дополнителните плаќања за предадени јаболка

2024-05-10 12:00

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите на јаболка дека од 10 мај 2024 година ќе можат да  поднесуваат барања за подмерка 1.23. Дополнителни директни плаќања од подмерка 1.9. за јаболка предадени кај регистрирани откупувачи или регистрирани преработувачки капацитети...

Европската комисија исплати 50 милиони евра финансиска помош за Македонија

2024-05-10 11:50

Комисијата оваа недела одобри заем во износ од 50 милиони евра за Северна Македонија. Ова е прва транша од тековната програма за макрофинансиска помош (МФП) за земјата. -Помошта обезбедува дополнителна поддршка за Северна Македонија, чија економија беше сериозно погодена од неодамнешната енергетска криза, што...

ССК: ФИТР со нов повик „Кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации“

2024-05-10 11:00

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) објави нов повик за Инструментот за финансиска поддршка „Кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации“ преку кој обезбедува финансиска поддршка во максимален износ од 20 милиони денари, ги информира своите членки Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)....