Мицкоски најави задолжување од една милијарда евра

2024-05-10 10:30

Уште  нестанат мандатар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој повеќе од веројатно ќе биде идниот премиер, вечерва најави задолжување на државата од една милијарда евра, веднаш по формирањето на новата влада. Во гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 Мицкоски рече дека станува...

Ангеловска-Бежоска на Форумот на „Виенската иницијатива“: Капитализираноста на македонскиот банкарски систем порасна двојно повеќе од ЦЈИЕ

2024-05-10 10:17

Гувернерката Ангеловска-Бежоска, како претставничка на шесте централни банки од Западен Балкан во Одборот на „Виенската иницијатива“, учествуваше на Годишниот форум на панел-дискусијата посветена на банкарските системи во Централна и Југоисточна Европа (ЦЈИЕ), којшто оваа година се одржа во Вилнус, Литванија. И покрај шоковите од...

Бакарот до 2025 ќе достигне 15 илјади долари за тон!

2024-05-09 21:00

Цените на бакарот надминаа 10.000 долари за тон по втор пат за две недели, но аналитичарите, предвидуваат дека допрва ќе дојдат повисоки цени на „црвеното злато“. Најновата прогноза е дека цената на црвениот метал ќе достигне 12.000 американски долари за тон до крајот на...

Среброто поскапе за повеќе од 570% за 25 години, ќе биде се повеќе барано!

2024-05-09 20:00

Цената на среброто постојано се зголемуваше во последните 25 години, а за 25 години скокна за цели 575 отсто, а аналитичарите проценуваат дека овој благороден метал ќе биде се попривлечен за инвестирање и дека среброто е се пораспространето во индустриското производство дополнително ќе ја...

Обезбедени средства за реконструкција на 70 локални улици со вкупна должина од 450 километри

2024-05-09 19:00

Локалната патна мрежа во 65 општини во Македонија, вклучително и Градот Скопје во вкупна должина од 173 километри, се обновени во рамки на Проектот на Министерството за транспорт и врски за поврзување локални патишта, а кој се реализира со финансиска поддршка од Светска банка...

Загрижувачко предвидување на американски милијардер: Секој ден ќе пропаѓа по една банка

2024-05-09 18:00

Милијардерот Бери Стернлихт даде застрашувачко предвидување за американските регионални банки среде претстојната криза со комерцијалните недвижности. Извршниот директор на Starwood Capital Group изјави за CNBC дека мисли дека примарните заемодавци на недвижности – регионалните и локалните банки – наскоро би можеле да го сносат...

ФАО: Пад на цените на храната во април

2024-05-09 17:00

Индексот на цените на храна на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) во април изнесуваше 119,1 поен, што е за 0,3 отсто повеќе од еден месец порано. Цените на житарките во овој период пораснаа за 0,3%, по три последователни месеци пад, додека...

СКСЗМ: Одлуката за враќање на старите цени за полисите е штетна за бизнисот

2024-05-09 16:30

Од стопанската комора на Северозападна Македонија  сметаат дека враќањето на старите цени за полисите е неодржлива за бизнисот. Според, комората амбиентот за водење бизнис станува дестимулирачки за локалните компании и за странските инвестиции, се оставаат долгорочни последици, но и во спротивност на ЕУ со...

Бензините и дизелот остануваат со иста цена, поевтинува мазутот

2024-05-09 16:09

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менуваат, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и управување со комунален отпад (РКЕ). Малопродажната цена на...

Се повеќе милијардери од криптовалути

2024-05-09 14:00

Во последните 12 месеци вкупната вредност на пазарот на криптовалути е зголемена за 170 отсто, односно сега е околу 1,6 трилиони долари повеќе од ова време минатата година. Како резултат на ваквиот развој на настаните и порастот на цените на речиси сите водечки криптовалути,...