Бројот на работниците во преработувачката индустрија со раст од 8.9 %

2018-05-02 08:13

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во март 2018 година, во однос на март 2017 година, изнесува 108.0. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во март 2018 година, во однос на март...

Цената на нафтата се намалува поради зголемување на бројот на нафтени бунари

2018-05-02 07:57

Цените на нафтата паднале поради скокот на бројни нафтени бунари во САД четврта недела по ред, но и понатаму се на пат втор последователен месец да завршат во „зелено“. Цената на нафтените фјучерси во Њујорк овој месец пораснала за 3,7 отсто, иако денес е...

Стопанска Банка А.Д Скопје ќе ги награди своите акционери

2018-05-02 07:48

Стопанска банка А.Д Скопје  добро ќе ги награди своите акционери – имателите на сопствени акции. Нето дивидендата по акција за секој акционер е 105,3 денари. Тоа е повеќе од 10 отсто принос во споредба со последната пазарна цена на таа акција „Стопанска банка Скопје“...

Прокредит Банка објави оглас за вработување

2018-04-30 14:55

    ПроКредит банка за своите потреби објавува Оглас за вработување на советник за клиенти – физички лица  Потребни вештини: • Високо образование одобласта на економијата или друго високо образование • Минимум 3 години работно искуство во област на продажба или комуникација со клиенти...

На 27 ми април се оддржа завршниот час од бесплатната тениска школа за деца организирана од Еуролинк осигурување

2018-04-30 14:20

Во петокот на 27 април, на терените на Тенискиот центар МТП се оддржа завршниот час од бесплатната тениската школа за деца на возраст од 6 до 12 години, организирана од Еуролинк осигурување. Тениската школа започна на 30 март, и во текот на еден месец...

УЈП го објави возниот ред на мобилни даночни шалтери за месец мај

2018-04-30 13:45

Управата за јавни приходи (УЈП) го објави возниот ред на мобилните даночни шалтери за мај. Со трите специјално опремени комбиња, даночниците секој месец ги посетуваат населените места каде Управата нема постојани даночни канцеларии, како и локации кои дополнително можат да се утврдат во соработка со општините...

Регулаторна одлучи горивата поскапуваат за два денари!!!

2018-04-30 13:08

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ цените на бензините и дизелот се зголемуваат по два денари. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечера на полноќ малопродажните...

Дали плаќањето по електронски пат ќе доведе до исфлање на кешот од употреба ?

2018-04-30 12:15

Новите банкноти од 2014-та година не влегоа во промет, Норвешка е првото безготовинско општество во светот, иако се претпоставуваше дека тоа ќе биде Шведска. Овие информации ги соопшти Џон Николсен, еден од најстарите носители на економски одлуки во оваа богата европска држава.   Нивото...

Стопанска банка а.д. Битола стана дел од најголемото хумано движење во светот ,,Pay it Forward’’

2018-04-30 12:00

Стопанска банка а.д. Битола изрази поддршка и се придружи на иницијативата на женската хуманитарна организација Inner Wheel Skopje Europea која е промотор на светското движење ,,Pay it Forward’’(Продолжи понатаму). Понекогаш, во брзото и динамично секојдневие забораваме колку една ситница може да значи и дека...

Претседателот Ѓорге Иванов повторно го предложи Димитар Богов за гувернер на Народна Банка

2018-04-30 11:41

Согласно своите овластувања, претседателот Иванов, предлогот го достави до Собранието на Република Македонија, тој повторно го предложи Димитар Богов за гувернер на Народна Банка. Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на шефот на државата, со цел Република Македонија да добие гувернер кој...