Економијата на еврозоната разоча на почетокот на оваа година

2016-02-04 01:17

Економијата на еврозоната разоча на почетокот на годината, побавниот раст на активностите во производството и услужниот сектор ги зголемува шансите за нови интервенции, констатираат од Markit, Индексот на менаџерите за набавка (PMI) во приватниот сектор на еврозоната во јануари падна на 53,6 поени од...

Шпекулациите во врска со преговорите за регулирање на производството ја спуштија цената на нафтата под 33 $

2016-02-03 01:38

Цените на нафтата во вторникот паднаа под  33 $, под притисок на загриженоста за побарувачката и зголемувањето на понудата, а дополнителна тежина се шпекулациите за скромните изгледи за договор помеѓу водечките производители за намалување на производството. На лондонскиот пазар се тргуваше за 1,32 $ пониска...

Кинеските податоци ја спуштија цената на нафтата под 35 $

2016-02-02 02:35

Цените на нафтата во понеделникот паднаа под нивото од 35 $ по објавувањето на слабите економски податоци од Кина и пригушените изгледи за итен состанок на Организацијата на извознички на нафта (ОПЕК). На лондонскиот пазар цената на нафтата се намали за 1,12 $ и изнесуваше...

Инфлацијата во еврозоната конечно во пораст

2016-02-01 04:15

Инфлацијата во еврозоната се зголеми на 0,4 проценти во јануари, за разлика од 0,2 проценти во декември, покажуваат официјалните податоци, тоа покажува дека напорите на Европската централна банка за зајакнување на економијата конечно носат резултати. Аналитичарите изнесуваат дека бројките се во согласност со очекувањата, но тие...

Можноста за намалување на производството ги приближи цените на нафтата до нивото од 35 $

2016-01-30 00:28

Цените на нафтата во петокот на меѓународните пазари се зголемија во близина на 35 $, поддржани од страна на надежта дека големите производители ќе се согласат да го намалат производството, со цел да се поддржат цените. На лондонскиот пазар цената на суровата нафта се...

Благи промени во курсот на американскиот долар по седницата на ФЕД

2016-01-29 04:36

Доларот на меѓународните девизни пазари во четвртокот остана помалку или повеќе непроменет во однос на еврото, маргинално зајакна во однос на јенот, додека ослабе во однос на британската фунта по завршувањето на дводневната седница на ФЕД. Еврото се тргува за 1,0898 $. Јенот ослабна за...

Неочекуваниот снажен раст на залихите во САД ги закочи цените на нафтата

2016-01-28 01:32

Цените на нафтата во средата се стабилизираа над нивото од 31 $, по изненадувачки големиот пораст на зилихите во САД, кој ги турка во позадина очекувањата дека главните производители на нафта ќе постигнат договор за намалување на производството. На лондонскиот пазар цената на нафтата остана речиси...

Јенот и еврото зајакнаа, инвеститорите се сакаат да ризикуваат поради паѓањето на цените на нафтата и акциите

2016-01-26 23:13

На меѓународните девизни пазари во вторникот на вредност добија јенот и еврото, во кои инвеститорите бараа засолниште за капиталот поради паѓањето на цените на акциите и цената на нафтата на глобално ниво, а повторно ослабеа валутите на земјите извозници на нафта. Доларот во такви околности...

Ирачките податоци ги закочија цените на нафтата на 31 долар

2016-01-26 02:59

Цената на нафтата во понеделникот на меѓународните пазари се спушти во близина на 31 $, откако Ирак објави за рекордно производство, со што дополнително се нагласи проблемот со прекумерната понуда на светските пазари. На лондонскиот пазар суровата нафта падна за 83 центи во однос на...

Неделен преглед – Еврото ослабе поради можните дополнителни монетарни стимулси

2016-01-25 00:09

На меѓународните девизните пазари минатата недела, еврото ослабе откако Европската централна банка (ЕЦБ) најави дека наскоро би можела дополнително да ја олабави монетарната политика, додека вредноста на доларот зајакна поради стабилизацијата на нафтата и акциите. Девизниот курс на еврото во однос на американската валута минатата...