Дваесет и пет од најбогатите семејства во светот, сопственици на разни индустрии и бизниси, имаат дури 1.400 милијарди американски долари средства, објави деновиве Блумберг. Импресивната бројка одговара на 14-тиот најголем бруто домашен производ во светот -оној на Австралија минатата година, и е уште една потврда за растечката нееднаквост меѓу богатите и сиромашните во светот.

Списокот составен од Блумберг содржи некои познати имиња, но има и многу кои не се општо познати, дури и во корпоративниот свет. Дел од причината за ова лежи во начинот на кој Блумберг одлучи да избере овие семејства..

Само семејства чие богатство потекнува од мулти-генерациски бизнис беа на списокот, оставајќи ги милијардерите семејства од прва генерација (како, да речеме, семејствата на Џеф Безос, Бил Гејтс или Ворен Бафет). Исто така, составувањето на списокот од Блумберг не ги зеде предвид династиите во кои богатството е премногу распрснато и затоа нема легендарни милијардери на списокот на најбогати семејства како Рокфелер, Ротшилд и други.

На тој начин составениот список потврди некои добро познати личности, но откри и некои нови. Иако, на пример, американскиот претприемачки дух може да се очекува да доминира над милијардерите таму, постои рамнотежа помеѓу европските и американските империи во семејниот бизнис. Северна Америка брои десет (девет од Соединетите држави и едно канадско семејство), како и Европа (три од Франција и Германија и по една од Италија, Белгија, Швајцарија и Велика Британија). Другите пет најбогати семејства во светот доаѓаат од Азија, без Латинска Америка, Африка или Океанија на оваа листа.

На врвот е семејството Волтон, кое ја контролира најголемата малопродажба во Америка и во светот – Walmart. Според Блумберг, потомците на основачот Сем Волтон и нивните деца имаат богатство од 190,5 милијарди долари. Волмарт, патем, има годишни приходи поголеми од половина трилион долари, а Блумберг наведува дека богатството на Волтон расте со стапка од 70.000 американски долари во минута, или 4 милиони долари на час или 100 милиони долари на ден. Пресметката на Блумберг се засноваат на разликата помеѓу богатството што Волтонс што го имаа минатата година и беше проценето на 152 милијарди долари.

Волтон се проследени со уште две американски корпоративни династии. Едно е семејството Марс, кое има 126,5 милијарди долари, додека семејството Кох има две милијарди долари помалку. Слатките основи за огромните милијарди од членовите на семејството Марс лежат во добро познатите чоколади со исто име, како и бонбоните М & М и еден куп други слатки производи. Но, денес, семејната корпорација заработува половина од своите приходи со продажба на производи за домашни миленици.

Четворицата браќа Кох, од кои само Чарлс и Дејвид останаа во бизнисот по семејната расправија, ја наследија нафтената компанија од нивниот татко. Дејвид и Чарлс, во меѓувреме, изградија конгломерат на Кох Индустри, кој работи во широк спектар на индустрии и има годишни приходи од 110 милијарди американски долари.

На четвртата позиција на списокот е саудиското кралско семејство Ал Сауд, кое управува со оваа земја богата со нафта. Нивните средства од 100 милијарди американски долари доаѓаат од нафта, а неодамна и други бизниси. Иако списокот на Блумберг не ги зема предвид различните глобални кралски семејства на Саудиска Арабија, тие се исклучок затоа што нивното богатство доаѓа од бизнисот, односно контролата што ја имаат врз индустријата на Саудиска Арабија.

Од Блискиот исток, најбогатата листа на семејства во светот се преселува во Европа. На петтата и шестата позиција се француските кралеви на луксуз. Браќата Ален и Жерард Вертхајмер ја контролираат модната империја Шанел и нивното богатство се проценува на 57,6 милијарди долари, додека семејството Думас-Хермес, вредно 45 милијарди американски долари, е одговорно за куклите на луксузни модни додатоци и други производи брендирани со Хермес.

Нешто помалку од 53 милијарди долари е богатството на три сродни белгиски семејства: Ван Дам, Де Спелберх и Де Мевиус и тие пари се зголемуваат. Традицијата на подготовка во некои од овие семејства е стара вековна, но влијанието и богатството потекнува од спојувањето на семејните компании во 1987 година кога беше создаден Интербрејб. Компанијата некогаш беше во сопственост на пиварницата во Загреб, а во меѓувреме прерасна во најголемата пиварница Anheuser-Busch InBev во светот.

Семејството Бохингер, Фон Баумбах, чие богатство од 52 милијарди американски долари потекнува од сопственоста на фармацевтскиот гигант Бохрингер Ингелхајм, продолжува да ги наведува најбогатите семејства, по што следува првиот азиски претставник, семејството Амбани, на деветтото место. Индиското семејство, со богатство над 50 милијарди долари, ја поседува Reliance Industries, чие долгогодишно богатство лежи во производството на синтетички ткаенини, но Reliance денес работи во низа индустрии – од нафта и енергија, преку текстил до телекомуникации и малопродажба.

На 10-то место на списокот на Блумберг се наоѓаат американските семејства Каргил и Мекмилан, кои ги добиваат своите средства од 43 милијарди долари од сопственоста на Каргил. Компанијата е основана пред повеќе од 150 години, а најголемиот дел од својата дејност се заснова на производство и препродажба на житарки и други земјоделски производи. Малку подалеку на север, во Канада, е семејството Томсон, најбогатото семејство во Канада, чии 39 милијарди американски долари доаѓаат од сопственост на медиумската империја Томсон Ројтерс.

По нив, 12-то на списокот е семејството Ховоконг Квок, кое е еден од најголемите сопственици на недвижнини во Хонг Конг, компанијата „Сун Хунг Каи“. Богатството на тоа кинеско семејство се проценува на околу 38 милијарди американски долари, при што тајландското семејство Chearavanont е скоро со иста сума.

Основачот на тоа семејство пред стотици години избега од Кина и се насели во Тајланд, каде што почна да продава семе од зеленчук. Групацијата Charoen Pokphand, која е под контрола на ова семејство, денес е ангажирана во низа активности – од прехранбената индустрија, преку телекомуникациите до трговијата на мало.

Следни на списокот се повторно две американски семејства. Едниот е Џонсон, чиешто богатство од 37,4 милијарди долари потекнува од сопственост на финансискиот конгломерат Фиделит, а другото е семејството Кокс, чие богатство од 36,9 милијарди американски долари се заснова на медиуми и услуги поврзани со автомобилската индустрија, и телекомуникациите.

По нив следат германското семејство „Квант“ од 35 милијарди американски долари, кое е уште поблизу поврзано со автомобилската индустрија преку нејзината контрола на производителот на луксузни автомобили БМВ, проследено со американското семејство „Прицкер“, сопственици на хотелскиот хотел „Хајат“, кој има околу 33,7 милијарди долари. долари

Француското семејство Мулиез е следно на списокот, а семејството кое има 33 милијарди американски долари стои зад малопродажниот ланец Аучан, кој денес има и други брендови и работи на повеќе од четири илјади локации низ целиот свет и вработува 350 илјади луѓе. На полиците на нивните продавници лесно може да се најдат производи од американската компанија СЦ Џонсон, која доаѓа со широк спектар на производи за чистење и хигиена на домот.

Листата на Блумберг наведува уште шест семејства: Браќа Албрехт од Германија, кои го контролираат синџирот на продавници „Алди“ и чие богатство е проценето на околу 32,6 милијарди американски долари, британско-шведски претставници на семејството Раусинг, кои ја контролираат компанијата „Тетра Лавал“ од која доаѓаат популарните тетрапаци и голем број други производи за пакување, како и семејството од Индонезија Хартно, со богатство од 32,5 милијарди американски долари кои доаѓаат од сопственоста на Банката на Централна Азија, иако пред околу седумдесет години семејниот бизнис започна со производство на цигари.

Американското семејство Лаудер стои зад козметичката империја Ести Лаудер, со семејстват ОД Швајцарија Хофман и Оери на 24-та позиција, со приближно 31,3 милијарди долари. Нивното богатство доаѓа од сопственост во фармацевтската компанија Рош. Последната, 25-та и во никој случај не срамна позиција на списокот на Блумберг, затоа што претставува и богатство од 29,8 милијарди долари, припаѓа на италијанското семејство Фереро. Дали Нутела звучи познато?

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк