Криптовата валута обезбедува слаба заштита во случај на пад на цените на акциите, велат аналитичарите од инвестициската банка

Биткоинот е „забавна економска екскурзија“ и обезбедува слаба заштита од паѓање на цените на акциите, изјавија аналитичарите на американската финансиска холдинг компанија ЈП Морган во отрезнувачка проценка што може да ја поткопа цената на криптовалутата за да забележи високи вредности, објави Ројтерс.

Тековните цени се далеку над проценките на JP Morgan за објективната вредност на биткоинот, а неговата широко распространета пенетрација кај инвеститорите ја зголемува нејзината корелација со цикличните средства, намалувајќи ги придобивките од диверзификацијата на биткоинот, се вели во меморандумот на инвестициската банка.

Најпопуларната криптовалута тргуваше на рекордно високо ниво од 52.722 долари малку по 13 часот по бугарско време, и порасна за 2% во последните 24 часа. Конкурентскиот етер порано во петокот се тргуваше близу до рекордот од 1.951 американски долари.

Биткоинот се зголеми за 45 проценти од почетокот на февруари, поддржан од знаци на стекнување признание кај големите инвеститори и компании како што се Тесла, Мастеркард и БНЈ Мелон, но многу набљудувачи остануваат скептични за нерегулираното и високо нестабилно дигитално средство.

„Криптоактивите продолжуваат да бидат најлошата заштита од големите падови на акциите, со сомнителни придобивки од диверзификацијата на цените досега над трошоците за производство, додека корелациите со цикличните средства се зголемуваат бидејќи крипто-валутите се распространети“, велат аналитичарите од „ЈП Морган“.

Некои поборници за биткоинот тврдат дека криптовалутата е „дигитално“ злато што може да обезбеди заштита од инфлација и пад на вредноста на доларот.

Врз основа на оваа логика, биткоинот ќе мора да се искачи на 146 000 УСД на долг рок, со цел неговата пазарна капитализација да ја достигне вкупната инвестиција на приватниот сектор во злато преку фондови за тргување или тргување со шипки и монети, изјавува ЈП Морган.

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, во четвртокот изјави дека поседувањето биткоини е само нешто подобро од тоа да имате готовина. Тој исто така застана во одбрана на неодамнешното купување на биткоини од 1,5 милијарди долари на Тесла, што го разгоре интересот за дигиталната валута.