Русија би можела да затвори една од последните артерии што носат руски гас во Европа до крајот на следната година, кога истекува договорот за снабдување на Украина со „Газпром“, објави во четвртокот Фајненшл тајмс, цитирајќи го украинскиот министер за енергетика Герман Галушченко.

Можноста Киев и Москва да се согласат да го обноват петгодишниот договор за транзит, првпат потпишан во 2019 година, се мали, иако рутата низ Украина сочинува речиси еден процент од вкупниот увоз на гас во Европа, објави весникот.

Запрашан дали Украина би била подготвена повторно да преговара за договорот со Москва по минатогодишната инвазија, Галушченко изјави за ФТ: „Навистина не можам да замислам како тоа би можело да биде билатерално“, додавајќи дека Украина се подготвува да ги намали испораките.

Рускиот гасен гигант „Газпром“ во април предупреди дека способноста на Европа да одржува големи резерви на гас во зимата 2023/2024 година. зависи од азиската побарувачка со оглед на „значително ниската“ понуда од Русија.

Цените на гасот во Европа пораснаа минатата година поради заканата на „Газпром“ да го прекине протокот кон Молдавија, откако рутата за снабдување, која минува низ Украина, е последниот функционален руски гасен коридор кон Европа.

Европа би била релативно подготвена за дополнително забавување на понудата, приспособувајќи се на слични намалувања во минатото со намалување на побарувачката и изнаоѓање алтернативен увоз како што е течен природен гас (ЛНГ), изјави министерот за енергетика за ФТ.

Европската унија инвестираше многу во увозот на ЛНГ минатата година и усвои регулативи за зголемување на складирањето за да спречи било каков недостиг откако руските испораки на гас во Европа се намалија по специјалната воена операција на Москва во Украина.

„Газпром“ не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.