На Волстрит индексот S&P 500 достигна ново рекордно ниво, четврти ден по ред, благодарение на натамошниот раст на цените на акциите на најголемите технолошки компании.

Dow Jones загуби 0,26 отсто, на 37.806 поени, додека S&P 500 порасна за 0,08 отсто, на 4.868 поени, а индексот Nasdaq 0,36 отсто, на 15.481 поени.

Растот на S&P 500 и Nasdaq индексот петти ден по ред е благодарение на подобрите од очекуваните квартални деловни резултати на неколку компании, меѓу кои и Netflix.

Цената на акциите на таа компанија скокна за повеќе од 10 отсто, а поскапеа и акциите на другите технолошки гиганти.

По вчерашниот раст на цената на рекордно ниво, пазарната вредност на Microsoft за прв пат го надмина нивото од 3.000 милијарди долари.

За повеќе од 1 процент вчера пораснаа и цените на акциите на Alphabet и Meta Platforms, кои се дел од групата наречена „Magnificent Seven“, која е најзаслужна за минатогодишното закрепнување на берзата.

Благодарение на еуфоријата околу развојот на вештачката интелигенција (ВИ), акциите во технолошкиот сектор растат со месеци, од производителот на чипови Nvidia до софтверскиот гигант Microsoft.

Дали деловните резултати на овие компании ќе го оправдаат силниот раст на цените на нивните акции во последните месеци ќе се види деновиве.

Технолошките компании – особено темите „Magnificent Seven“ и AI – испорачаа смешни заработувачки и насоки во изминатата година. Ќе видиме во следните 10 дена како ќе се одвива, но раните показатели се секако доста позитивни“, рече Мајк Диксон, аналитичар во Horizon Investments.

Сепак, вчера немаше еуфорија на пазарот бидејќи деловните резултати на некои големи компании не ги исполнија очекувањата.

Дополнително, се проценува дека вкупниот раст на заработката на компаниите од индексот S&P 500 во четвртиот квартал од минатата година ќе биде помал од претходниот квартал поради забавувањето на економскиот раст и потрошувачката.

Освен тоа, стивнаа шпекулациите дека американската централна банка ќе ја намали цената на парите веќе во март.

Поверојатно е, оценуваат аналитичарите, намалувањето на каматните стапки за 0,25 процентни поени да следи во вториот квартал, во мај или јуни.

Цените на акциите вчера пораснаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс зајакна 0,56 отсто, на 7.527 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 1,58 отсто, на 16.889 поени, а париски CAC 0,92 отсто, на 7.455 поени.