Русија им даде рок на „непријателските земји“ до 31 март да почнат да го плаќаат увозот на руски гас во рубли.Тоа правило треба да ги погоди земјите кои воведоа економски санкции кон Русија и ги замрзнаа девизните резерви. Ова особено се однесува на некои членки на Европската унија, кои во голема мера зависат од снабдувањето со енергија на Русија, пишува RT.

Што ќе се случи по 31 март? Русија вели дека Европа нема да добие гас бесплатно доколку земјите одбијат да го платат во рубли.

„Нема да испорачуваме гас бесплатно, тоа е јасно“, изјави во вторникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.На прашањето дали ќе биде прекината испораката на гас за оние кои не плаќаат, Песков рече: „Нема плаќање, нема гас“.

Тој додаде дека Русија допрва треба да донесе конечна одлука за тоа како да одговори доколку европските земји дефинитивно одбијат да платат за гас во руска валута.

Тековите од исток кон Полска од Германија долж гасоводот Јамал-Европа на граничната точка Малноу последен пат изнесуваа 1.451.155 kWh/h до 13 часот по локално време, но оттогаш паднаа на нула, според Gascade, пренесува Reuters.

Гасоводот, кој вообичаено се движеше кон запад, се пренасочи на 15 март бидејќи номинациите за испорака на гас во Германија паднаа на нула, додека полските купувачи купуваа гас од Германија.

Русија соопшти дека до четврток ќе направи практични договори странските компании да го платат својот гас во рубли, со што се зголемува веројатноста за прекини во снабдувањето бидејќи западните земји досега го отфрлија барањето на Москва за промена на валутата.

Сепак, протокот кон Германија преку гасоводот Северен поток 1 преку Балтичкото Море последен пат изнесуваше 73.389.870 kWh/h, што е мала промена во однос на претходните 24 часа.

Рускиот гасен гигант Газпром резервира одреден капацитет за транзит на гас на запад преку гасоводот Јамал-Европа за вторник навечер и среда, објави новинската агенција Interfax.