Мелинда и Бил Гејтс трошат четири милиони долари годишно само на даноците на недвижнините.

По 27 години брак, Гејтс собраа огромно богатство, а тие исто така основаа фондација вредна 50 милијарди долари.

Бил и Мелинда Гејтс објавија дека се разведуваат на модерен начин, преку Твитер. Својот имот ќе го поделат на традиционален начин, а многумина се прашуваат кој што ќе поседува.

За Бил Гејтс, еден од петте најбогати луѓе во светот, велат дека не сака да троши пари за непотребни работи. Покрај компании, приватни авиони, скапи автомобили, Гејтс поседуваат и недвижнини во многу делови на светот.

Врз основа на стекнатото богатство минатата година, според „Бизнис инсајдер“, Бил Гејтс заработува околу 4630 американски долари во секунда.

Ова значи дека ако потрошел милион долари на ден, би биле потребни околу 400 години да го потроши целото богатство. Исто така, се наведува дека тој е побогат од британската монархија и има повеќе пари од најбогатиот Азиец. И, ако на секој човек во светот му даде 15 долари, тој повторно ќе има 28 милијарди долари.

Вилата во Медина, со поглед на езерото Вашингтон, е изградена за семејството Гејтс. Модерна, екстравагантна куќа, дизајнирана од компаниите „Болин / Сивински / Џексон“ и „Архитектура Катлер-Андерсон“.

Покрај бројните простории, вилата има и 2.200 квадратни метри простории за состаноци и подводен базен за звук, гаража за неколку десетици автомобили и театар „Арт Деко“ со 20 места.

Исто така, има 2.500 квадратни метри здравствени и велнес објекти со теретана и сауна, библиотека од 2.100 квадратни метри, спортски терени, поток полн со лосос и пастрмка, пристаниште за брод и приватна плажа на песочното езеро со песок донесен од островот Св. Луција.

Сето ова е придружено со совршена технолошка опрема со аудио-визуелни системи, сензори, референци за осветлување, кои се претходно програмирани и строго контролирани.

Гејтс купи луксузна вила во Индијан Велс во 1999 година за 12,5 милиони долари. Парот поседува и луксузен ранч во Санта Фе, Калифорнија, куќа на океанското крајбрежје во Дел Мар и имот во Вајоминг и Велингтон.