Биткоинот, најпопуларната криптовалута, скокна за 8 проценти на почетокот на оваа недела, ставајќи крај на негативниот петдневен пад на вредноста.

Вредноста на биткоинот во понеделникот доцна попладне беше 53.757 американски долари. Етериумот и XRP ( рипл ) скокнаа за девет, односно петнаесет проценти.

Во моментов, цената на биткоинот е околу 54.400 долари.

Минатата недела, биткоинот падна под 50.000 УСД за прв пат од почетокот на март, откако предложеното зголемување на данокот на капитална добивка на американскиот претседател Џо Бајден доведе до бран на продажби. Целиот пазар на криптовалути изгуби повеќе од 200 милијарди долари во вредност за само еден ден.

Бајден се очекува да го зголеми данокот на долгорочна добивка на капитал за најбогатите Американци на 43,4 проценти, со вклучени даноци. Тоа предизвика краткорочен пад на берзите, а аналитичарите велат дека стравувањата од предлогот може да се прошират и на крипто-пазарот.

Биткоинот се зголеми за околу 80 проценти од почетокот на годината, бидејќи повеќе институционални инвеститори и големи фирми како Тесла скокнаа на пазарот, верувајќи дека тоа е диверзификатор на портфолио во случај на зголемување на инфлацијата. Сепак, сега е приближно 17 проценти понизок од рекордот постигнат на почетокот на април.

Во последните неколку недели, раководителите на крипто-берзите предупредуваат на потенцијално сузбивање на пазарот од страна на регулаторите. Неколку официјални лица, од американскиот министер за финансии Џенет Јелен до претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард, алармираа за употребата на биткоинот во нелегални активности.

Во Турција, централната банка забрани употреба на дигитални средства при плаќања, додека две крипто берзи пропаднаа со страшни последици. Извршниот директор на една од фирмите, Тодекс, наводно избегал од Турција со инвестиции од две милијарди долари.

Сепак, постојат индикации дека криптовалутите влегуваат во мејнстримот. Coinbase, најголемата берза на дигитални валути во САД, беше објавена во котизација на Nasdaqs на почетокот на овој месец, додека PayPal започна нови фактори за трговија со крипто-картички, како и за нивно купување.

Во понеделникот, CoinDesk објави дека ЈП Морган се подготвува да понуди активен управуван фонд за биткоини на своите клиенти со приватно богатство, што е потег што би бил токму спротивен од она што го изјавуваше извршниот директор на банката Џејми Димон за криптовалутите со текот на годините. ЈП Морган одби да коментира.