Судијка во американската сојузна држава Делавер го поништи договорот за исплата на 55,8 милијарди долари, кој во 2018 година на Илон Маск му го додели компанијата Тесла која произведува електрични автомобили. Тужбата ја поднел акционер на Тесла, кој тврдел дека станува збор за преголема сума.

Судијката Кеталин Мекормик ја нарече компензацијата „незамислива сума“ која е неправедна кон акционерите.

Во објава на X, порано Твитер, Маск напиша: „Никогаш не започнувајте компанија во државата Делавер“. Договорот за плаќање на Маск беше најголемиот досега во корпоративната историја, а благодарение на него Маск стана еден од најбогатите луѓе во светот.

За време на еднонеделното судење, директорите на Тесла тврдеа дека договорот е направен за да се осигура дека Маск, еден од најдинамичните светски претприемачи, ќе продолжи да го посветува своето внимание на компанијата. Но, судијката изјави дека адвокатите на Тесла и Маск „не можеле да докажат дека акционерите биле целосно информирани за гласањето“, исто како што тој имал „силни врски со луѓе задолжени за преговорите во име на Тесла“.

„Длабоко погрешно“

„Бидејќи судот утврди дека Маск има контрола над Одборот, тешко е да се оправда трансакција како оваа“, изјави за Би-Би-Си Брајан Квин, професор на Правниот факултет во Бостон. Во пресудата од 201 страница, судијката Мекормик пресуди дека одобрувањето на исплатата, во кое беше вклучен одборот на Тесла, е „длабоко погрешно“.

Таа, исто така, рече дека пакетот за компензација бил договорен од директори на Тесла кои биле „импресионирани од реториката за статусот на суперѕвезда на Маск“. Грег Варало, адвокатот на акционерот на Тесла, Ричард Торнет, кој ја поднесе тужбата во 2018 година, рече дека тоа е „добар ден за добрите момци“, пренесува Ројтерс.

„Иако луѓето се вознемирени поради големината на платата, тоа не е клучната работа“, изјави за Би-Би-Си Реј Ванг, основач и главен извршен директор на консултантската компанија во Силиконската долина Constellation Research. „Ако комисијата за компензација беше соодветно известена, акционерите немаше да го добијат ова на суд“, додаде тој.

Маск продолжи да се жали на Х: „Препорачувам да основате компанија во Невада или Тексас ако сакате акционерите да одлучуваат за работите“. Тој потоа објави анкета во која ги прашува своите следбеници дали Тесла треба „да ја промени состојбата на инкорпорација во Тексас, каде што има свое физичко седиште“.

„Тој не е мнозински сопственик на Тесла“

„Тоа е прашање за акционерите на Тесла, а не за неговите следбеници на Твитер“, рече професорот Квин. „Тој ја третира Тесла како своја, но иако се нарекува себеси техно крал на Тесла, тој не е мнозински сопственик“, додаде тој.

Покрај тоа што е извршен директор и главен акционер на Тесла, Маск поседува и неколку други компании, вклучувајќи ја и социјалната мрежа X, компанијата за вселенски летови SpaceX и компанијата за невроимплант Neuralink.

Откако продаде голем дел од својот удел во Тесла за да го купи X, Маск моментално поседува околу 13% од производителот на електрични автомобили, но неодамна изјави дека сака поголем удел во компанијата. Маск рече дека е загрижен за инвестициите на Тесла во технологијата за вештачка интелигенција (ВИ).

„Не се чувствувам удобно со тоа што Тесла се развива како лидер во вештачката интелигенција и роботиката без да има 25% контрола на гласањето“, рече тој во објава на социјалните мрежи. Тој рече дека сегашната акционерска структура ја прави Тесла ранлива на „преземање од сомнителни интереси“ и дека сака поголема контрола врз насоката што ја презема компанијата.

„Ако не успее, повеќе би сакал да правам работи надвор од Тесла“, додаде Маск.