Федералниот окружен суд за Западниот округ Луизијана и нареди на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да продолжи со издавање дозволи за извоз на течен природен гас (ЛНГ), покажуваат документите. Притоа, судот ја уважи тужбата на 16 држави кои тврдеа дека одлуката на Џо Бајден да го суспендира лиценцирањето им наштети на нивните економии.

Државите кои поднеле тужби ги вклучуваат Луизијана, Западна Вирџинија, Оклахома, Тексас и Вајоминг. Овие држави произведуваат „значителни количини природен гас“, забележува Њујорк Тајмс. Судијата истакна дека тужителите навеле губење на работни места и намалени даночни приходи поради суспензијата на лиценците.

„Остануваме посветени на донесување одлуки врз основа на најдобрата достапна економска и еколошка анализа, поддржана од здрави научни податоци“, рече портпаролот на Белата куќа, Анџело Фернандез Хернандез во изјавата цитирана од Асошиетед прес.

Американското Министерство за енергетика, како што забележува АП, не се согласува со одлуката на судот

и размислување за понатамошни чекори.

Џо Бајден најави суспензија на разгледувањето на новите дозволи за извоз на ЛНГ на 26 јануари.

Тој објасни дека властите го проучуваат влијанието на ЛНГ врз трошоците за енергија, енергетската безбедност на земјата и околните земји. Министерството за енергетика ја анализира усогласеноста на проектите за извоз на ЛНГ со јавните интереси.

На крајот на 2023 година, САД станаа главен светски извозник на ЛНГ со 116 милијарди кубни метри.
Во земјава има седум терминали за ЛНГ, а уште пет се во изградба. Одлуката на Џо Бајден да го суспендира лиценцирањето беше критикувана од Shell, ExxonMobil и Chevron.

Фајненшл тајмс ја поврза оваа мерка со желбата на Бајден да добие поддршка во изборната кампања од гласачите кои се загрижени за климатските прашања.