Производителот на електрични возила Тесла, за кој се проценува дека сега вреди повеќе од Тојота, Дизни и Кока-Кола, има пазарна капитализација од скоро 387 милијарди долари, пренесува порталот Си-Ен-Ен Бизнис.

За да се квалификува за корпа за индекси S&P 500, компанијата мора да има седиште во Соединетите држави, да има пазарна капитализација од најмалку 8,2 милијарди долари, да биде многу ликвидна и да има најмалку 50 проценти од своите акции на располагање на јавноста на пазарот на капитал.

Услов за котација е исто така компанијата да објави позитивен финансиски резултат во последниот квартал и да биде профитабилна за четири последователни квартали наназад.

Оваа вест ги затвори акциите на Тесла во трговијата по затворањето на берзата. За само неколку минути, цената на акциите на Тесла скокна за 12 проценти, зголемувајќи ја пазарната капитализација на компанијата за 40 милијарди долари.

Тесла ја објави најголемата квартална добивка досега во октомври. Заработи 874 милиони долари во третиот квартал, не сметајќи ги вонредните ставки, што е за 156% повеќе од минатата година и петти последователен квартален раст на компанијата.

Производителот на електрични автомобили, сопственост на Илон Маск, ќе замени една компанија во индексот S&P 500, а информациите чие место ќе го заземе ќе бидат објавени подоцна, соопшти S&P Global.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк