Овој град е главен лик во сите ваши омилени ТВ серии и филмови, инспирација за безброј песни и слики и една од најпознатите дестинации во светот.

Можеби затоа не е чудно што медиумската компанија „Time Out“ го избра Њујорк за најдобар град за 2024-та година, пишува „CNN“.

„Time Out“ анкетираше околу 20.000 жители на градови низ светот, заедно со својата мрежа на глобални писатели и уредници, за да го состави своето рангирање на најдобрите градови во светот.

Меѓу факторите земени предвид се опциите за јадење во градовите, архитектурата и културните настани.

Целта на „Time Out“ беше да обезбеди „патничка инспирација“, како и „глобална слика за животот во градот“.

Многуте музеи во Њујорк и енергичната театарска сцена се една од причините поради кои градот е на врвот на листата. Неговата глобална репутација, исто така, одигра улога, при што Њујорк беше изгласан за место каде што жителите на другите поголеми градови низ светот најмногу сакаат да се преселат.

Второ место во рангирањето на „Time Out“ е Кејптаун во Јужна Африка, кој „секој анкетар“ го опиша како „убав“, без сомнение благодарение на неговата неверојатна комбинација од море, градски пејзажи и впечатливи планини.

„Time Out“ конкретно ги истакнува културните понуди на Кејптаун, од посетите на музеите доцна во ноќта во летните месеци до продукциите на драма и комедија во Беј театарот, како и новоотворениот „Time Out Market Cape Town“.

Кејти Скот, која порасна во Кејптаун и сега живее во Франција, изјави за „CNN“ дека го смета за „можеби најопуштениот крајбрежен град во светот“ и укажува на прошетките во природата, како и на „врвните ресторани, живописни винарии и блескави ноќни места“.

Сепак, Скот забележува и дека „овие работи не се достапни за мнозинството граѓани“.

„Јужна Африка можеби слави 30 години демократија, но нееднаквоста во градовите како Кејптаун е позапрепастувачка од кога било“, додаде таа.

Топ пет најдобри градови во светот на „Time Out“ во 2024-та година, исто така, вклучуваат Берлин за неговиот жив ноќен живот, Лондон за неговите „легендарни“ пабови и бесплатни музеи и галерии и Мадрид, кој е прогласен за „извонреден“ за јадење и пиење.

Во првите десет се и Мексико Сити, Ливерпул, Токио, Рим и Порто. Вториот беше прогласен од анкетарите на „Time Out“ како прекрасен град за „романтика“.

Главниот уредник на „Time Out“, Грејс Берд, истакна во изјавата дека она што е заедничко за сите градови во рангирањето е нивниот „силен дух на заедницата и непобитната енергија“.