На Волстрит вчера во нервозно тргување водечките индекси благо паднаа, бидејќи инвеститорите се загрижени поради противењето на дел од републиканците на договорот за зголемување на лимитот на американскиот долг, додека технолошкиот Nasdaq беше во позитива благодарение на порастот на акцијата цената на Nvidia, што го стави производителот на чипови во клубот на ретки компании со пазарна капитализација над 1000 милијарди долари.

Индексот Dow Jones во вторникот падна за 114 поени или 0,34 отсто, на 32.979 поени, а индексот S&P 500 се лизна за 0,11 отсто на 4.200 поени, додека индексот Nasdaq зајакна 0,21 отсто, на 13.002 поени.

И покрај падот, S&P 500 останува на највисокото ниво од август 2022 година и приближно 10 отсто над нивото од годината до денес.

Договор меѓу Бајден и републиканците

Во текот на изминатиот викенд беше постигнат договор меѓу американскиот претседател Џо Бајден и лидерот на американскиот Конгрес Кевин Мекарти за зголемување на лимитот на американскиот долг од 31,4 трилиони долари до 1 јануари 2025 година, со што ќе се избегне банкрот на најголемата светска економија. . Сега тој договор мора да добие зелено светло во Конгресот, но некои републиканци се противат, па инвеститорите стравуваат дека ќе има проблеми со неговото гласање.

Мекарти во вторникот рече дека гласањето за договорот треба да помине „лесно“ меѓу републиканците.

„Донесувањето на законот за ограничување на долгот нема да ги отстрани другите притисоци што се присутни на пазарот, бидејќи зголемувањето на каматните стапки на ФЕД за сузбивање на тврдоглавата инфлација ја еродира економијата и корпоративната заработка, па само околу 20 компании се одговорни за вкупниот раст на S&P 500 од 10 проценти од почетокот Сите други акции во тој индекс немаат посебни перформанси, а тоа кажува повеќе за моменталната пазарна средина отколку за перформансите на неколку технолошки акции“, смета Ентони Саглимбене, стратег во Ameriprise Financial.

Дали ФЕД повторно ќе ги зголеми каматните стапки?

Силните перформанси на технолошкиот сектор беа поттикнати од акциите на Nvidia, кои скокнаа за 3 отсто во вторникот, благодарение на зголемената побарувачка за чиповите за вештачка интелигенција потребни за напојување на ChatGPT и други такви апликации.

На почетокот на тргувањето во вторникот, компанијата достигна рекордна пазарна вредност од 1 илјади милијарди долари, највисока досега, зголемувајќи го растот на целиот технолошки сектор за 0,7 отсто. До крајот на тргувањето, неговата вредност беше закотвена на 990 милијарди долари.

Најновите макроекономски показатели укажуваат на поголем од очекуваното зголемување на довербата на потрошувачите во мај, што може да ги зајакне шпекулациите дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки во јуни за повеќе од очекуваните 0,25 процентни поени.

Во моментов, трговците проценуваат дека шансите на Банката на федерални резерви ќе на состанокот на 13-14 Јуни ги зголеми каматните стапки за четвртина процентен поен во износ од 62,4 отсто, а нови насоки во петок ќе даде извештајот на американското Министерство за труд за вработеноста во најголемата светска економија во мај.

На европските берзи најважните индекси ослабнаа во вторникот, при што лондонскиот FTSE индекс падна за 1,38 отсто на 7.522 поени, франкфуртски DAX за 9,27 отсто на 15.908 поени, а париски CAC за 1,29 отсто на 7.209 поени.