Британските супермаркети почнаа да ја ограничуваат продажбата на одредени овошја и зеленчуци поради недостиг. Лошите временски услови и проблемите со транспортот во Африка и Европа предизвикаа да нема домати на полиците на продавниците, како и некои други овошја и зеленчуци.

Ендрју Опи, директор за храна и одржливост во Британскиот конзорциум за малопродажба, рече дека неповолните временски услови во јужна Европа и северна Африка го нарушиле родот и бербата на некои овошја и зеленчук, вклучително и домати и пиперки.

Северна Африка бележи слаби приноси и се очекува состојбата да се подобри во наредните денови и недели. Синџирот супермаркети „Асда“ го ограничи купувањето на три домати, три пиперки, три краставици и по една кесичка зелена салата, брокула, карфиол и малини. Синџирот супермаркети Морисонс најави дека од утре ќе воведе рестрикции, т.е. дека ќе може да се купат два домати, две краставици и две пиперки.

Слични мерки размислуваат и други продавници, пишува весникот Индипендент. Иако Британија е главно самодоволна во лето, земјата вообичаено увезува 95 отсто од доматите и 90 отсто од зелената салата помеѓу декември и март, пренесува БТВ.

Ситуацијата дополнително се комплицира со пониското производство на оранжерии во текот на зимската сезона во ОК и Холандија поради високите трошоци за енергија.

Минатата година, супермаркетите на Островот повторно претрпеа прекини во снабдувањето поради војната во Украина, но достапноста се подобри пред Божиќ. Сепак, проблемот остана со снабдувањето со јајца, кои со месеци тешко се наоѓаат на полиците на големите синџири на продавници.

Британската министерка за животна средина Тереза Кофи денеска беше предмет на потсмев затоа што предложи граѓаните да јадат ротквици поради недостигот на овошје и зеленчук, особено домати и пиперки.

Тереза Кофи денеска во парламентот изјави дека недостигот може да трае две до четири недели.

– Супермаркетите сè уште увезуваат премногу производи … Всушност, треба да јадеме повеќе сезонски производи и да ги поддржуваме нашите британски фармери, одговори Селен Саксби, пратеничка на британската владејачка Конзервативна партија.

– Важно е да ги негуваме специјалитетите што ги имаме во оваа земја, и одговори министерката и додаде дека многу луѓе треба „да јадат ротквици наместо да размислуваат за зелена салата, домати или слични работи“.

Министерката додаде дека разбира оти потрошувачите сакаат широк избор во текот на годината.

Нејзината изјава наиде на критики, поради што неименуван портпарол на британската влада застана зад неа велејќи дека сакала да ги истакне домашните производи.