Самит на Македонија2025 на 15 и 16 мај: Фокус на иницирање промени и иновации во ЈИ Европа

2024-05-07 19:00

Со фокус на развој и просперитет, на 15и 16 мај ќе се одржи 13-то издание на Самитот на Македонија2025, во хотелот Мериот во Скопје. Самитот е една од најдобрите регионални платформи за размена на искуства, зајакнување на соработката и вмрежување на компаниите од регионот...

Тркалезна маса: „Зелените“ иновации ќе станат нова реалност, а „зеленото“ образование секојдневие

2024-05-07 18:00

Компаниите мора да работат на развивање зелени иновации, како и на создавање кадар со кој ќе може да го спроведат процесот на зелена трансформација. Но, за да се овозможи создавање стручен кадар, потребно е поврзување со образовните институции и успешно работење и создавање образовни...

Раст на инфлацијата, зголемени трошоци на живот

2024-05-07 17:30

Во април годинава трошоците за живот на граѓаните се зголемени за четири отсто во однос на истиот период лани. Државниот завод за статистика во својот најнов извештај покажува дека растот на инфлацијата најмногу е изразена кај здравствените и угостителските услуги, кај трошоците за храна...

Од полноќ поевтинуваат бензините и дизелот

2024-05-07 17:02

Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 86 денари за литар, еуросупер БС-98 ќе се продава за 88, еуродизелот БС (Д-Е V) за 74,5, а екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 74 денари за литар. Од ноќеска на полноќ бензините и екстра...

Украина влегува во должничко робство! 500 милиони долари годишно само за камата!

2024-05-07 15:00

Група странски сопственици на обврзници презеле чекори за да ја принудат Украина да започне со отплата на долговите уште следната година, објави во неделата Волстрит журнал, пишува Политика. Ако успеат, Киев може да изгуби 500 милиони долари секоја година само за плаќање камата, пренесува...

Евростат: На Германија до 2035 ќе и фалат 7 милиони работници, најмалку невработени има во Чешка и Полска

2024-05-07 14:00

Според последните податоци на Евростат, во март месец во Европската Унија беа регистрирани околу 13,2 милиони лица кои бараат работа. Во еврозоната, бројот на оние без вработување достигна 11 милиони. И покрај опаѓањето на стапката на невработеност од месец во месец, поради недостиг на...

13 приватни грчки острови бараат инвеститори

2024-05-07 13:00

Надежите на 150-те сопственици на острови низ Грција, за кои се проценува дека ќе бидат продадени или подготвени да се продадат, беа оживеани кога побарувачката за употребливо земјиште за развој на нови суперлуксузни хотелски единици порасна во последниве години, анализира То Вима. Не случајно...

Германија од 1 јуни ги менува правилата за граѓаните од Западен Балкан

2024-05-07 12:14

Граѓаните на Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Албанија ќе уживаат привилегиран пристап до германскиот пазар на труд од 1 јуни 2024 година, според Регулативата за Западен Балкан. Тоа е затоа што Германија одлучи да го удвои бројот на визи што...

Историски ниско ниво на невработеност во еврозоната

2024-05-07 12:00

Невработеноста во еврозоната во март и натаму беше на историски најниско ниво од 6,5 отсто, исто како и во претходните четири месеци, објави Евростат. Во Европската унија, стапката на невработеност во март изнесуваше 6%, нешто помалку од 6,1% во февруари. Евростат проценува дека во...

Цените на храната растат насекаде низ светот, месото е најпогодено

2024-05-07 11:30

Светските цени на храната пораснаа втор месец по ред во април. Вкупниот пораст на цените најмногу се должи на поскапувањето на месото, а делумно на маслото и на житариците. Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, која...