Намалени производството и продажбата на шумски производи

2024-05-15 16:00

Вкупното производство на шумски производи во државните шуми во првото тримесечје од 2024 година е намалено за 13,3 отсто во однос на првото тримесечје од 2023 година, а продажбата на шумски сортименти изнесува 22 933 метри кубни и бележи намалување за 19,2 процента. Според...

За 216,2% зголемени откупот и продажбата на земјоделски производи

2024-05-15 15:30

Откупот и продажбата на земјоделски производи во првото тримесечје од 2024 година изнесува 9.916.622.000 денари и во однос на истиот период плани се зголемени за 216,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано...

Лани 23.545 купопродажби на недвижности во вредност од 910 милиони евра

2024-05-15 14:53

Во базата на Регистарот на цени и закупнини лани се внесени 32.971 трансакција, од кои 23.545 купопродажби на недвижности и 9.426 закупи на недвижен имот. Купопродажбите во Регистарот на цени и закупнини во 2023 година се намалени за четири проценти споредено со тие во...

Цените на бакарот се искачија на ново рекордно високо ниво

2024-05-15 13:00

Фјучерсите за бакар достигнаа рекордно високо ниво во средата, бидејќи побарувачката за основниот метал останува силна во услови на лудило во изградбата на центрите за податоци и континуираната електрификација на глобалната економија. Цените на бакарот на NYMEX достигнаа 5,02 долари за фунта, според податоците...

Народната банка ги презентира макроекономските проекции пред дипломатскиот кор и меѓународните организации

2024-05-15 12:15

Натамошно забавување на инфлацијата, при што на среден рок ќе се врати кон историскиот просек од 2% Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска ги претстави најновите макроекономски проекции на Народната банка пред дипломатскиот кор и пред претставниците на меѓународните институции. На настанот, којшто се организира редовно, по...

КБ тимот со повеќе победи до прво место на банкарските спортски игри

2024-05-15 11:30

Со шампионски настап и освоено прво место во генералниот пласман КБ тимот ги заврши Банкарските спортски игри во Охрид. Тимскиот дух, пожртвуваноста и желбата за успех, како постојани вредности, беа клучните фактори кои изминатиот викенд им донесоа серија победи на вработените на Комерцијална банка...

Нето профитот на „Alibaba“ падна за 86%?!

2024-05-15 11:00

Кинескиот гигант „Alibaba Group Holding“ објави пораст на приходите од 6,6 отсто, бидејќи неговиот главен бизнис со онлајн трговија и облак услуги забележа само скромен раст, објави „Bloomberg“. Приходите за трите месеци до крајот на март се зголемија на 221,9 милијарди јуани (30,7 милијарди...

Дали на Велика Британија и се заканува финансиски колапс?

2024-05-15 10:30

Шефовите на Банката на Англија (BoE) стравуваат дека Британија е многу изложена на уште еден пад на финансискиот пазар, предизвикан од несигурноста во клучниот сектор кој станува сè поважен – и се повеќе изложен на ризик – во последниве години, пренесува Каматица. Дали Британија...

Дополнителни субвенции за овоштарство

2024-05-15 10:00

Овоштарите можат да поднесуваат барања за дополнителни субвенции за јаболка предадени кај регистрирани откупувачи или во преработувачки капацитети во период од 15-ти септември 2023 година до 15-ти јануари 2024. Субвенцијата изнесува 2 денари по килограм… Производителите на јаболка од 10-ти мај 2024 година можат...

Комерцијална Банка горда на признанието „Најдобра Банка на 2024 година“ од Global Finance

2024-05-15 09:27

Изборот на Комерцијална банка за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2024 година“ од угледниот магазин Global Finance по 13-ти пат е уште една потврда на посветеноста на Банката на потребите на клиентите. Банката е особено горда на оваа награда, која е признание и...