Словенија со просечна нето плата од 1.477 евра е лидер во регионот на поранешна Југославија

2024-03-26 20:00

Во однос на просечната плата во јануари 2024 година, Словенија е лидер меѓу земјите од поранешна Југославија со 1.477,34 евра, додека Македонија е на дното со просечна нето плата од 643 евра. На второ место е Хрватска (1.239 евра), на трето е Црна Гора...

Какаото поскапо од бакарот, поскапеа велигденските чоколадни јајца

2024-03-26 19:00

Какаото на Њујоршката берза поскапе за повеќе од 700 долари по тон за еден ден, а неговата цена надмина 9.000 долари за тон, така што стана поскапо од бакарот. Како што пренесува „Блумберг“, фјучерсите на какаото во Њујорк дополнително се зголемија по веста за...

ММФ: Започнува наплатата на претходните кредити на Украина

2024-03-26 18:00

Во 2024 година Украина мора да плати 2,19 милијарди долари на Меѓународниот монетарен фонд за сервисирање на претходно доделените заеми, пишува украинскa „Страна“. SDR, или специјални права на влечење, е вештачка резерва и тендерски инструмент издаден од ММФ. Пресметано по тековниот курс на доларот,...

„Голдман Сакс“: Цената на златото ќе продолжи да расте

2024-03-26 17:00

Според аналитичарите на „Голдман Сакс“, приближно 8% месечниот раст на златото има простор да расте, откако се очекува благородниот метал да достигне 2.300 долари за унца до крајот на годината. Во понеделникот фјучерсите поскапеа и се тргуваа до 2.182 долари за унца. Скапоцениот метал...

SWIFT наскоро ќе ги поврзе дигиталните валути на централните банки

2024-03-26 16:00

Глобалната банкарска мрежа за размена на пораки SWIFT планира да лансира нова платформа во следната година или две за да ги поврзе дигиталните валути на централната банка кои сега се во развој. Потегот, кој би бил од голема важност за екосистемот на дигитална валута...

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе одвои 800 милиони за македонското земјоделство

2024-03-26 15:00

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе одвои 800 милиони за македонското земјоделство. Во период од 4 години 800 милиони евра ќе се слеат од владата кон земјоделците и земјоделието, истакнаа во соопштението ВМРО-ДПМНЕ. – Средствата се предвидени како доходовна поддршка на земјоделците, како субвенции, грантови и...

Зошто Западен Балкан мора постепено да го исфрли јагленот?

2024-03-26 14:00

Брзото вклучување на Западен Балкан во системот за тргување со емисии на ЕУ е единствениот ефикасен начин за постепено отстранување на јагленот од регионот, се вели во извештајот објавен од бриселскиот аналитички центар ЦЕПС. Тој наведува дека повеќе од две третини од електричната енергија...

Василевска: Над 500.000 луѓе живеат со 150 денари на ден, над 84.000 со 50 денари, сиромаштијата во Македонија го достигнува пикот

2024-03-26 13:00

Ниска инфлација од 2,5 проценти, ниската невработеност од 7,5 проценти, растот на економијата до пет проценти годишно, заедно со капитални инвестиции од три милијарди евра се реална инјекција за спас на македонската економија, истакна Иванка Василевска, пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, во вечерашната дебата на ТВ...

Биткоинот порасна за 4,9% на 63.361 евра

2024-03-26 12:00

Биткоинот денеска во 15:15 часот поскапе за 4,9 отсто на 63.361,25 евра на најголемата светска берза за криптовалути Бајненс (Binance). Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 23,9 милијарди евра, што е помалку од просечниот дневен промет од минатата недела....

Парична помош за чување на житото

2024-03-26 11:30

Производителите на житни култури кои сакаат да ги складираат и веднаш да не ги продаваат пченицата и јачменот од годинешниот род имаат право на финансиска помош. Висината на поддршката изнесува 100 проценти од трошоците за чување на реколтата … Финансиската поддршка за складирање и...