Бафет продаде акции на „Епл“ за 20 милијарди долари

2024-05-09 13:30

Американскиот холдинг Беркшир Хатавеј објави рекордни 189 милијарди долари во готовина во првиот квартал од оваа година, благодарение на континуираната продажба на нејзините акции, вклучително и на „Епл“ (Apple), која е една од нејзините најголеми позиции. Бројките на холдинг-компанијата, на чело со Ворен Бафет,...

Девизните резерви во април зголемени за 41,9 милиони евра

2024-05-09 13:00

Девизните резерви на крајот на април годинава изнесувале 4.329 милиони евра и во однос на претходниот месец бележат зголемување за 41,9 милиони евра. Девизните резерви на крајот на април годинава изнесувале 4.329 милиони евра и во однос на претходниот месец бележат зголемување за 41,9...

Полесно до работа во Германија: Од 1 јуни ќе се издаваат двојно повеќе годишни работни визи за Западен Балкан

2024-05-09 12:30

Граѓаните на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија ќе уживаат привилегиран пристап до пазарот на трудот во Германија од 1 јуни 2024 година, според Регулативата за Западен Балкан. Тоа е затоа што Германија одлучи да го удвои бројот на...

Обновливите извори даваат над 30% од енергијата во светот

2024-05-09 12:00

Обновливите извори на енергија сега сочинуваат над 30% од светското производство на електрична енергија, се вели во извештајот кој вчера го објави енергетскиот тинк тенк Ember. Растот на соларната енергија и на ветрот доведе до тоа светот во 2023 година за прв пат да...

Пари за подигнување на нови лозови и овошни насади

2024-05-09 11:30

Почна пријавувањето за субвенции за нови лозови и овошни насади. Поднесувањето на барањата ќе трае од крајот на овој месец, а земјоделците кои инвестирале во ова производство ќе добиваат до 600.000 денари финансиска поддршка… До 31-ви мај лозарите и овоштарите ќе можат да аплицираат...

„Morgan Stanley“ со раст на добивката поради инвестициското банкарство

2024-05-09 11:00

Добивката на „Morgan Stanley“ во првиот квартал порасна, поттикната од закрепнувањето на инвестициското банкарство како резултат на откупот на акции, каде приходите се повеќе од двојно. Банката во вторникот соопшти дека нето добивката се зголемила на 3,4 милијарди долари, или 2,02 долари по акција,...

По 8 години намалена каматната стапка во Шведска

2024-05-09 10:30

Централната банка на Шведска ја намали основната каматна стапка за прв пат по осум години, објави „Bloomberg“. Централната банка во Стокхолм ја намали стапката за четвртина поен на 3,75% и сигнализираше дека таа може да биде намалена уште двапати во втората половина од годината....

Инфлација во Аргентина достигна 290%

2024-05-09 10:00

Цените во Аргентина пораснаа толку драматично во последните месеци што владата на претседателот Хавиер Милеи беше принудена петкратно да го зголеми износот на најголемата аргентинска банкнота, и таа сега изнесува 10.000 пезоси, што е приближно десет американски долари. Централната банка во вчерашното соопштение вети...

Експозитурите на Комерцијална Банка нема да работат утре на 8-ми мај 202

2024-05-07 21:00

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 8 мај (среда) заради спроведување на претседателските и парламентарните избори. Ги известуваме нашите клиенти дека за подигнување и уплата готовина може да ги користат банкоматите на Банката, а за други финансиски трансакции на располагање...

Италија ќе забрани соларни панели на земјоделско земјиште

2024-05-07 20:00

Италијанската влада усвои предлог-закон со кој се забранува поставување соларни панели на земјоделско земјиште, објавија министрите, но сигнализира зелено светло за фотоволтаични системи над полињата и виноградите. Како дел од пакетот мерки за заштита на земјоделството и рибарството, Владата забрани поставување на фотоволтаични системи...