Венецуела наскоро ќе брише пет нули од националната валута

2018-07-26 08:53

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро соопшти дека од националната валута боливар наскоро ќе се отсранат пет нули. Според Меѓународниот монетарен фонд, инфлацијата во Венецуела, која е погодена од економска и политичка криза, годинава може да достигне милион проценти. – На 20 август стапува во сила...

Јункер и Трамп постигнале договор да не се воведуваат нови царини

2018-07-26 08:41

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави во Вашингтон дека со американскиот претседател Доналд Трамп се договорил двете страни да се воздржат од дополнителни царини додека траат разговорите за трговијата. Трамп изјави дека двете страни биле согласни да се стремат кон целосно укинување...

Потпишани меморандуми за соработка со Асоцијацијата за е-трговија и ДХЛ Експрес

2018-07-26 07:56

Царинската управа на Рeпублика Македонија денес потпиша меморандуми за соработка со Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и ДХЛ Експрес Македонија. Меморандумите за соработка се потврда дека Царинската управа се води од заеднички принципи на постапување и делување, разбирање на партнерите, земајќи ги во предвид...

Finance think: Капиталните инвестиции со значителна подреализација

2018-07-26 07:48

Во првата половина од 2018 година, реализацијата на капиталните инвестиции на државата изнесува 16.6% од буџетираните капитални инвестиции, со што капиталните инвестиции и понатаму бележат значајна подреализација, оценуваат од Институтот за економонски истражувања и политики „Фајнанс тинк“. Според овој институт, забавувањето на реализацијата на...

БанкоМетар.мк Анализа: Интернет измами за кредити

2018-07-25 14:50

Почитувани следачи на БанкоМетар.мк , ние како Ваш информатор и советник во врска со Вашите финансии би сакале да алармираме дека се почесто забележуваме огласи на Фејсбук како странски лица нудат кредити под примамливи услови. Ние, по жалби од повеќе наши читатели дојдовме до...

Руските резерви на рекордни 2.000 тони

2018-07-25 14:24

Руските резерви во злато се приближуваат до рекордот од советската ера откако централната банка на земјата во првата половина на годината додаде уште 106 тони злато. Тоа е дел од планот за одделување на националните резерви од американскиот долар. Сите резерви во злато на...

Економски крах во Македонија

2018-07-25 14:03

Македонската економија во 2018 година се соочува со целосен дебакал. За тоа говори последниот извештај на Министерството за финансии за извршување на Буџетот заклучно со 2018 година. Во извештајот стои дека за 6 месеци не се реализирани ни 17% од капиталните инвестиции, или поточно...

Хрватска ги отпиша долговите на граѓаните

2018-07-25 12:57

Хрватска им ги отпиша долговите на повеќе од 150.000 блокирани граѓани, кои на државата и правни лица поврзани со неа и должеле 10.000 куни (1.360 евра) плус камати. Премиерот Андреј Пленковиќ изјави дека долговите се отпишани врз основа на новиот Закон за отпишување на...

ММФ: Инфлацијата во Венецуела ќе изнесува неверојатни милион отсто

2018-07-25 12:43

Меѓународниот монетарен фонд проценува дека до крајот на годината во Венецуела инфлацијата ќе достигне милион отсто. Властите во Каракас продолжуваат да печатат пари за да го покријат буџетскиот дефицит.   – Кризата во Венецуела може да се спореди со онаа во Германија од 1923...

Започнија својата кариера во Стопанска Банка АД Скопје

2018-07-25 10:42

  Стопанска банка постојано има потреба од надополнување на потенцијалната база на заинтересирани кандидати од следниве области: Агенти за подршка и продажба на банкарски прозиводи и услуги во 24/7 Контакт Центарот на Банката Советници за продажба во филијалите на Банката Лица со истакнати резултати...