Осигурајте го вашиот дом со Доми комплет од Еуролник и добијте подарок

2018-07-25 10:37

Ова осигурување ја гарантира функционалноста на домот и обезбедува континуитет на комфорот на семејствата наспроти ризиците на кои тие секојдневно се изложени. ДОМИ КОМПЛЕТ пакетите се ВИСТИНСКИ КОМПЛЕТ, затоа што вклучуваат: Полиса за осигурување домот и покуќнината Полиса за осигурување на сите членови на...

Халкбанк објави оглас за вработување

2018-07-25 10:28

Халкбанк АД Скопје е брзорастечка банка составена од тим од млади, амбициозни и мотивирани вработени. Во согласност со нашата стратегија, ние сме секогаш отворени за нови, едуцирани, трудољубиви, високо мотивирани и талентирани кандидати за вработување. Истовремено, на членовите на нашиот тим им нудиме одлични...

Цената на нафтата порасна, барелот достигна скоро 70 долари

2018-07-25 09:56

Во САД цената за  “лесната” нафта (WTI) се приближи до 69 долари за барел. Преовладуваат тензиите меѓу САД и Иран, членки на Организацијата на земји за извоз на нафта (ОПЕК),  поради стравот дека трговскиот протекционизам ќе му наштети на глобалниот економски раст. Нафтените фјучерси...

УЈП: Навремено и уредно плаќање на даноците за време на летната и туристичката сезона

2018-07-25 09:13

Управата за јавни приходи активно ја следи даночната дисциплина кај сите даночни обврзници ставајќи посебен акцент на даночните обврзници во туристичките места во нашата земја. Даночните обврзници што вршат дејност во туристичките места, како и субјектите кои се позиционирани на патните делници се предмет...

Фирмите кои што на вработените ќе им ја покачат минималната плата ќе добиваат државна помош

2018-07-25 08:46

Со измените и дополнувањата на Законот за минимална плата што вчера ги изгласаа пратениците, фирмите коишто на вработените ќе им ја покачат минималната плата ќе добиваат државна помош. Со тоа, како што велат од Министерството за труд и социјална политика, се засилува поддршката за...

Лидерска средба на БРИКС посветена на ризиците од трговска војна

2018-07-25 08:32

Заканата од се поверојатната светска трговска војна ќе биде во фокусот на агендата. Рускиот претседател Владимир Путин, кинескиот претседател Си Џинпин и премиерот на Индија Нарендра Моди ќе учествуваат на тридневната годишна средба. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, исто така, ќе присуствува во својство...

ЕБРД со нова стратегија за Македонија за 2018-2023

2018-07-25 08:10

  Кон крајот на годината се очекува да биде одобрена новата стратегија за Македонија на Европската банка за обнова и развој, за која разговараа денеска тим на ЕБРД, предводен од Анка Иоана Ионеску, раководител на канцеларијата на банката во Македонија и државниот секретар во...

Бундесбанк: Германската економија расте подобро во вториот квартал

2018-07-24 14:55

Во вториот квартал германската економија најверојатно поврати дел од загубата на почетокот на годината импулс, наоѓајќи поддршка од приватната потрошувачка, од индустриското производство и од заздравувањето на извозот, посочува „Бундесбанк“ во својот редовен месечен економски извештајот претставен во понеделникот. Централната банка истакна дека „економијата...

Претседателот на ФЕД најави зголемување на каматите

2018-07-24 14:00

Претседателот на америчките федерални резерви (ФЕД) Jerome Powel кажува дека америчката економија веќе неколку години е во пораст, пазарот на труд е и понатами силен, додека инфлацијата се врти околу зацртаните  два отсто. Пауел изрази убеденост дека не само што економијата е во добра состојба,...

Швајцарска банка „UBS“ објави нето профит од 1,3 милијарди швајцарски франци

2018-07-24 13:48

Најголемата швајцарска банка „UBS“ објави нето профит од 1,3 милијарди швајцарски франци (1,31 милијарди долари) за вториот квартал од 2018-та година, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите, откако изгледите пред глобалниот економски раст обезбедиле поддршка на пазарите, соопштува „Ројтерс“. Швајцарскиот кредитор, изјави дека 9-процентно зголемување...