Бизнис комплет -” За бизнис спакуван во сигурност” на Еуролинк осигурување

2018-07-19 08:48

Пакетот БИЗНИС КОМПЛЕТ претставува сеопфатно осигурително решение за целосна заштита на вашиот бизнис. Разгледајте ги уникатните и единствени покритија на БИЗНИС КОМПЛЕТ пакетот и заштитете го вашиот бизнис. Со БИЗНИС КОМПЛЕТ полиса добивате заштита од следните ризици: Пожар, гром, експлозија, луња, град, излевање на...

Вредноста на биткоинот продолжува да расте

2018-07-19 08:16

Криптовалутите денес продолжиле да јакнат. Биткоинот, прв пат од јуни, ја проби границата од 7 500 долари, според анализата на Блумберг. Најпопуларната дигитална валута на почетокот на тргувањето пораснала за дути 3,1%, на 7 543 долари, а нешто подоцна тој раст спласнал на 0,8%...

Златото ќе не спаси ако има нова криза

2018-07-19 08:13

САД ја почнаа најголемата трговска војна во историјата и тоа со Кина, при што се очекува дека ќе има нова светска криза. Оваа криза која се заострува ќе има последици за секој граѓанин од секој дел на светот. Ова се случува во време кога...

Под мотото „Создавај уметност„ Еуростандард банка и оваа година го поддржа Фестивалот „Охридско лето“.

2018-07-18 14:41

Под мотото „Создавај уметност„ Еуростандард банка и оваа година го поддржа  58-то издание на Фестивалот „Охридско лето“. До 20 август градот Охрид ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет ќе музицираат,...

Се одржа завршниот час на пливачките школи организирани од Еуролинк осигурување

2018-07-18 14:12

На градскиот базен во Кавадарци вчера се одржа завршниот час од третата по ред пливачка школа за оваа година „Пливај и уживај“, организирана од Еуролинк осигурување. Поаѓајќи од минатогодишното позитивно искуство, и оваа година Еуролинк осигурување им овозможи на 140 деца да пливаат и...

СКСЗМ бара одложување на примената на законот за спречување на перење пари

2018-07-18 13:40

Законот за спречување на перење пари и финансирање на тероризмот ќе има негативно влијание врз бизнисот во Македонија, многу од компаниите кои се микро, мали и средни нема да можат да ги имплементираат одредбите во целост, сметаат од Стопанската комора на Северозападна Македонија и...

ССК: Странски инвестиции со фокус на заеднички вложувања

2018-07-18 12:37

Подобрување на деловниот амбиент преку интензивирање на соработката на домашни и странски инвеститори во земјата, со посебен акцент на важноста од влез на компании кои користат повисоки технологии со оглед на лимитираните можности и ресурси на малите и средни претпријатија за вложување во истражување...

Трговската војна најголемиот „убиец” на светската економија

2018-07-18 12:24

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска предупреди дека трговската војна предводена од САД стана најголемиот „убиец на довербата” за глобалната економија. Од Министерството велат дека целиот свет ќе се побуни ако САД продолжат да воведуваат тарифи. Според портпаролката на министерството, САД наоѓаат најразлични видови...

За прв пат после повеќе од месец Bitcoin се искачи над 7000 долари

2018-07-18 11:54

Цената на биткоинот едноставно скокна над 7.000 долари за прв пат во текот на еден месец по неверојатната недела за развојот на биткоинот. Цената се зголеми за речиси 10% за само еден час по  позитивните  вести за биткоинот  и криптовалутите. На други места, другите...

Комфорот на Вашиот нов дом дозволете си го со Comfort станбен кредит на Халк Банка

2018-07-18 11:38

Халкбанк АД Скопје нуди станбени кредити за физички лица кои се во редовен работен однос. Кредитот можете да го користите за купување на стан и купување на деловен простор како и рефинансирање на вашите изложености во други банки по основ на станбен кредит. Халкбанк...