СИНГАПУР / ПЕКИНГ (Ројтерс) – Кина во четвртокот побара од САД да се “смири” и да се врати на разумот по барањето на администрација на Трамп да го зголеми притисокот за трговски концесии со предложување на повеќе 25 проценти тарифа за $ 200 милијарди долари од кинескиот увоз .
Трговскиот претставник на САД Роберт Лајтизер во средата рече дека претседателот Доналд Трамп го насочил порастот од претходно предложената декларација од 10 отсто, на 25 % бидејќи Кина одбила да ги исполни желбите на САД. Кина  и им наметнува одмазднички тарифи на производи произведени во САД.
Заканите на Трамп за повисоки тарифи се одразија на финансиските пазари во Кина. Но, Ванг Ји, врвен кинески дипломат, рече дека САД со напорите да се изврши притисок врз Кина ќе бидат залудни, барајќи од своите креатори на трговската политика да се “смират”.
“Се надеваме дека оние кои се директно вклучени во трговската политика на САД може да се смират, слушајте ги внимателно за гласовите на американските потрошувачи … и да го слушаат колективниот повик на меѓународната заедница”, реча Ванг, член на Државниот совет на земјата, се вели во Сингапур.
“Методот на САД за додавање на притисок нема, се плашам, да има никаков ефект”, изјави тој за новинарите на маргините на регионалниот форум.
Влошувањето на трговските тензии меѓу двете земји нема да влијае на ставот на Кина за денуклеаризација на Корејскиот полуостров, рече Ванг. “Ние се занимаваме со дипломатски работи врз основа на принцип, а не со ангажирање во трговија”.
Кинескиот јуан, исто така, се намали во однос на доларот, проширувајќи го својот годишен пад до повеќе од 4,5 проценти.
Неколку недели официјалните разговори помеѓу Вашингтон и Пекинг не се одвиваат поради барањата на Трамп  Кина да направи фундаментални промени во своите политики за заштита на интелектуалната сопственост, трансферите на технологии и субвенциите за високотехнолошките индустрии.
ДИСКУСИИ ЗА “ОДРЕДЕНИ” РАЗГОВОРИ
Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Џенг Шуанг, повтори на редовните вести во Пекинг дека напорите на САД за “уцена” ќе пропаднат.
“Ние ќе ги советуваме САД да го поправат својот став и да не се обидат да се вклучат во уцени. Ова нема да работи на Кина”, рече Генг.
“Второ, ќе ја советуваме американската страна да се врати на разумот, а не слепо да им дозволи на емоциите да влијаат на нивните одлуки, бидејќи на крајот тоа ќе им наштети”, рече Генг.
Двајца претставници на администрацијата на Трамп за новинарите на конференциски повик изјавија дека Трамп останува отворен за комуникација со Пекинг и дека преку неформални разговори двете земји разговараат дали е можно да дојде до “плодна преговарачка функција”.
Повисоката тарифа, ако биде усвоена, ќе се применува на листата на стоки вредни 200 милијарди долари, идентификувани од USTR минатиот месец како одговор на одмаздничките тарифи на Кина во првичниот круг на САД. тарифи на 34 милијарди долари кинески електронски компоненти, машини, автомобили и индустриски стоки.
Министерството за трговија на Кина соопшти дека тактиката на САД немаше влијание врз Кина и ги разочарала земјите кои се против трговски војни.
“Кина е целосно подготвена на заканите на САД за ескалација на трговската војна и ќе се  бори за да си го брани своето достоинство и интересите на својот народ “, се вели во соопштението објавено на својата веб страница.
Трамп на крајот ги зголеми тарифите на повеќе од 500 милијарди американски долари во кинески стоки, покривајќи го речиси сиот увоз на САД од Кина.
USTR соопшти дека ќе го продолжи периодот на јавната расправа за листата од 200 милијарди долари до септември. наместо до 5-ти август. поради можно зголемување на тарифните стапки.
На листата, објавена на 10 јули, американските потрошувачи плаќаат поскапо за широк дијапазон на кинески производи кои се движат од кинески tilapia риба и храна за кучиња, до  мебел, производи за осветлување, печатени плочки и градежни материјали.