Цените на златото пораснаа во понеделникот бидејќи конфликтот меѓу вооружените сили на Израел и палестинската милитантна група Хамас ја зголеми политичката несигурност на Блискиот Исток, испраќајќи го капиталот во безбедни средства.

На физичкиот пазар, унца злато поскапе за еден процент на 1.850,70 долари, што е највисоко ниво за една недела. Кај фјучерсите на американскиот пазар, унца злато се тргуваше по 1,1 отсто повисока цена, по 1.865,10 долари.

Среброто исто така поскапе, за 0,4 отсто, на 21,68 долари, а платината за 0,9 отсто, на 884,41 долари.

Инвеститорите традиционално инвестираат во злато во периоди на изразена политичка и финансиска несигурност и имаат тенденција да бараат сигурност во американските државни обврзници, доларот и јенот.

Додека инвеститорите бараат безбедни засолништа, златото барем краткорочно извлече корист поради зголемените геополитички тензии, рече Џовани Стауново од „UBS“.

Израел ја нападна палестинската енклава Газа во неделата, одговарајќи на офанзивата на членовите на Хамас кои ја нападнаа израелската територија на крајот на минатата недела. Конфликтот досега однесе повеќе од илјада човечки животи и може да ескалира во нова голема војна на Блискиот Исток.

„Без оглед на тоа, високите каматни стапки во САД ќе останат опасен ветар за цените на златото. Очекуваме повисоки цени на златото откако ФЕД ќе почне да звучи понепромислено во текот на 2024-та година“, додаде Стауново.

„Клучното прашање е колку долго капиталот ќе бара засолниште во безбедни средства ако викендот донесе некои тектонски промени во геополитичкиот пејзаж“, истакнува во белешка Норберт Рикер од швајцарската банка „Julius Baer“.

„Барем од стоковна перспектива, геополитиката има тенденција да биде повеќе креатор на бучава отколку постојана и значајна (цена) основна“, додава Рикер.