Mилијардерот Гаутам Адани падна од позицијата трет најбогат човек во светот на четврто место, откако активистичка инвестициска фирма во вторникот објави извештај во кој ја обвини неговата компанија Адани Груп за „дрско“ манипулирање со акции и сметководствена измама вредна 218 милијарди долари, бришејќи 919 милиони долари од неговата лична нето вредност.

Хинденбург Рисрч, кои во минатото заработувале на продажба на акции (short-selling) или се обложувале против компании како производителот на електрични камиони Никола Корп и Твитер, рече дека има куси позиции во компаниите Адани преку обврзници со кои се тргува во САД и деривативни инструменти кои не се тргуваат со Индија. Извештајот од вторник испрати акции врзани за седум од котираните компании на Групацијата Адани кои паднаа за повеќе од 5% во средата, со што беше погоден од 10,8 милијарди долари и принудувајќи ја компанијата да објави силен демант на нејзината содржина.

КОЈ Е ГАУТАМ АДАНИ?

Гаутам Адани е милијардер кој самиот го создал своето богатство и е најбогат човек во Индија, со нето богатство од приближно 118 милијарди долари заклучно со април 2022 година. Голем дел од ова богатство беше акумулирано во текот на изминатите три години преку неговата компанија Адани Груп, како цените на акциите на неговата клучните котирани компании се искачија, зголемувајќи го рангот на милијардерот на третиот најбогат човек во светот, зад Илон Маск и Џеф Безос.

Индустријалецот започна како трговец со стоки во 1980-тите пред да ја основа својата компанија Адани Груп во 1988 година, на крајот проширувајќи ја во приватна инфраструктурна империја која управува со пристаништа, аеродроми и рудници за јаглен низ Индија и во светот. Групацијата, исто така, има повеќе подружници преку нејзините дата-центри и производство на одбранбена стока. Планира дополнително да се прошири преку инвестиција од 70 милијарди долари во бизниси со зелена енергија во наредната година.

Успехот на компанијата честопати беше поврзан со профитабилни владини отстапки, благодарение на блиските врски на Адани со индиската владејачка партија Бхаратија Џаната. Во минатото, Адани беше гласен поддржувач на визијата на премиерот Нарендра Моди за „Индија која се потпира на себе“.

ШТО ТВРДИ ХИНДЕНБУРГ?

Меѓу другите наводи, во извештајот се вели дека Групацијата Адани се занимавала со манипулации со цените на акциите и сметководствена измама во текот на децении и нашла докази дека клучните котирани компании на групата паднале во вредноста за 85% и покрај „превисоките вреднувања“. Исто така, се вели дека значителниот долг ја става групата на „несигурна финансиска основа“.

Извештајот именува неколку членови на семејството – како браќата на Гаутам Адани, Раџеш и Винод Адани, како и соработници на Групацијата Адани – за нивната вмешаност во големи случаи на поткуп и даночно затајување. Членовите на семејството Адани беа предмет на истраги за корупција во минатото спроведени од Одборот за хартии од вредност на Индија (СЕБИ) и Дирекцијата за разузнавање за преглед. Извештајот на Хинденбург, исто така, тврди дека членовите на семејството Адани наводно соработувале во создавањето на офшор ентитети во вредност од 4,5 милијарди долари преку фалсификувани документи, првенствено во даночните јурисдикции како Маурициус, ОАЕ и островите на Карибите. Хинденбург рече дека СЕБИ сè уште истражува случај во Маурициус во септември 2022 година, но дека досега не е преземено ништо против групата.

Хинденбург рече дека наодите од извештајот се засновани на интервјуа со десетици поединци, вклучително и поранешни високи директори на Групацијата Адани, илјадници документи и посети на локација во речиси половина дузина земји.

Главниот финансиски директор на Адани Груп, Југешиндер Синг, во официјална изјава рече дека компанијата е шокирана од извештајот, нарекувајќи го „злонамерна комбинација на селективни дезинформации и застарени, неосновани и дискредитирани наводи“.

Групацијата Адани не се осврна на конкретни наводи во својата официјална изјава, но рече дека секогаш била во согласност со законот. Конгломератот, исто така, рече дека тајмингот на извештајот сугерирал злонамерна намера „да се поткопа угледот на Адани Груп со основна цел да се оштети претстојната јавна понуда од Адани Ентерпрајс“, мислејќи на плановите на групата за зголемување на количината на слободно тргувана акции.

Извештајот беше објавен неколку дена пред да започне во петок наддавањето за продажба на акции во вредност од 2,5 милијарди долари за секундарните акции на Адани, во која ќе бидат вклучени инвеститори како Абу Даби Инвестициската управа и Морган Стенли.