Цените на нафтата под 49 $

2015-09-08 01:20

Цените на нафтата на меѓународните пазари се намалија под притисок од падот на берзанските индекси во Кина, посилниот долар и прекумерна понуда и намалениот обем на трговија во САД поради празниците. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 75 центи во однос на претходното затворање,...

Неделен преглед – Еврото ослабна, јенот зајакна

2015-09-06 23:51

На меѓународните валутни пазари минатата недела зајакна јапонскиот јен, кој се смета за засолниште во несигурни времиња, додека еврото се најде под притисок после пораката на Европската централна банка дека е подготвена за дополнително олабавување на монетарната политика. Девизниот курс на еврото минатата недела...

Намалената побарувачка надвор од еврозоната ги притисна германските индустриски нарачки

2015-09-04 20:22

Индустриските нарачки во Германија паднаа силно во јули, пред се поради притисокот од значително намалената побарувачка од земјите надвор од еврозоната, според податоците од Министерството за економија на Германија. Индустриските нарачки се намалени за 1,4 проценти во однос на јуни според прелиминарните податоци од...

ММФ повикува на координирани мерки за поттикнување на глобалниот раст

2015-09-03 21:28

Транзицијата во Кина и ниските цени на стоките вршат притисок врз изгледите за економскиот раст во светот, па затоа е неопходно да се преземат решителни и координирани активности за поддршка на активностите, предупредуваат од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), пред состанокот на претставници 20-те најголеми...

Растот на австралиската економија забавен поради слабоста на Кина

2015-09-02 20:52

Австралиската економија во вториот квартал се зголеми за 0,2 проценти во однос на претходниот квартал, побавно од очекуваното, поради послабата кинеска побарувачката на суровини, вклучувајќи железна руда и јаглен, покажуваат податоците на владата на Австралија. Во анкетата на Ројтерс аналитичарите очекуваа раст од 0,4 проценти, откако...

Светскиот економски раст ќе биде послаб отколку што се очекуваше

2015-09-01 18:46

Светскиот економски раст веројатно ќе биде послаб отколку што се очекуваше, предупреди шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Christine Lagarde, како причина се наведува слабото обновување во развиените економии и зголемување на застојот во групата на економии во развој. “Генерално, се очекува економски раст во светот да...

Прекумерната понуда и Кина повторно во фокусот на нафтените пазари

2015-09-01 00:37

Цените на нафтата на меѓународните пазари се спуштија под 49 $, откако во фокусот на пазарот повторно е прекумерната понуда и стравувањата од наглиот пад на економскиот раст на Кина. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 1,14 $ во однос на претходното...

Неделен преглед – после потресот на финансиските пазари доларот зајакна

2015-08-30 20:19

На меѓународните валутни пазари минатата недела курсевите исклучително флуктуираа откако инвеститорите поради потресот на пазарите на почетокот на неделата побараа засолниште во побезбедни валути, како јапонскиот јен, но кога потресот се смири, тие валути повторно ослабнаа. Девизниот курс на еврото минатата недела ослабна во однос на американската...

Новите економски мерки во Кина ја стабилизираа цената на нафтата

2015-08-26 22:33

Нафтените пазари се стабилизирани, откако кинеската централна банка презема дополнителни мерки за поддршка на економијата. На лондонскиот пазар цената на нафта остана речиси непроменета во однос на претходното затворањето и се тргуваше на 43,41 $. Големи промени во цената немаше дури и на пазарот во...

Цените на нафтата се намалија четири проценти поради ситуацијата во Кина

2015-08-24 22:25

Цената на нафтата на меѓународните пазари падна за повеќе од четири проценти под притисок од најголемиот пад на берзанските индекси во Кина после глобалната финансиска криза, што уште повеќе се зголеми загриженоста во врска со изгледите за глобалната побарувачка на нафта. На лондонскиот пазар нафтата падна за...