Гувернерката на НБРМ и министерот за финансии на средба на Конституенцата на ММФ и Светската банка

2018-06-11 11:43

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка на Република Македонија, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, викендов учествува на редовната пролетна средба на Конституенцата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка во која членува и нашата земја. Средбата на...

ХалкБанк ги намали каматните стапки за Релакс кредитот

2018-06-11 10:54

  Халкбанк АД Скопје продолжува со унапредување на услугите со цел задоволување на потребите на клиентите . Затоа со задоволство Ве информираме дека од 01.06.2018 година Халкбанк АД Скопје ги намали каматните стапки кај потрошувачките кредити на 5,90% фиксна за првите две години со...

УЈП ја објави шестата листа на должници

2018-06-11 10:06

Управата за јавни приходи ја објави шестата листа на должници за долгови доспеани до 28.02.2018 и неплатени до 31.05.2018 година. Долговите се по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На Листата на должници бр.06/2018 објавени...

Промотивна акција со Mastercard® картичките на Комерцијална банка

2018-06-11 09:11

Во периодот од 10 јуни до 10 јули 2018 година, добивате 10% попуст во сите продавници на Sport Vision во Македонија доколку платите со Mastercard® или со Maestro картичка на Комерцијална банка.   Попустот од 10% важи за целиот асортиман на производи и се...

Конференција за програмата за економски реформи

2018-06-11 09:09

Во Скопје денеска ќе се одржи конференција „Програма за економски реформи – клучен елемент за фундаментален пристап и економското управување во процесот на Европскиот семестар“. На конференцијата најавено е обраќање на министерот за финансии Драган Тевдовски и евроамбасадорот Самуел Жбогар. Конференцијата е во организација...

Претседателот на Надзорниот одбор Глигорие Гоговски, се стекна со 1.000 обични акции во ТТК Банка А.Д Скопје

2018-06-11 09:05

Преку соопштение на Македонска берза ТТК Банка АД Скопје ја известува јавноста дека г-н Глигорие Гоговски, Претседателот на Надзорниот одбор, се стекна со 1.000 обични акции издадени од ТТК Банка АД Скопје. Со својата нова инвестиција,  г-н Глигорие Гоговски се повеќе го зголемува својот влог во...

Американската компанија за осигурување Лемонад ја претстави револуционерната дигитална полиса 2.0

2018-06-11 08:59

Една од водечките  компании во примената на технологијата во осигурувањето, американската Лемонад, ја промовираше својата дигитална полиса наречена Полиса 2.0. Изготвувањето на полисата е направено врз основа на одговорите од анкета од корисниците, преку која тие се изјасниле како би ја измениле постоечката полиса...

Колкава добивка оствари Прокредит Банка?

2018-06-11 08:47

    Прокредит банка во текот на минатата година оствари добивка од 292 милиони денари (околу 4,7 милиони евра), што е зголемување во однос на претходната година кога добивката на банката изнесувала 271 милион денари, покажува извештајот за работењето на банката објавен преку Македонската берза....

„Кроација осигурување – живот“ лани ја зголемила добивката за 41 отсто во однос на 2016 година

2018-06-11 08:43

Приходите на најстарата македонска компанија за животно осигурување пораснале за 1,56 милиони евра и растат и по двата основи : приходите од полиси за животно осигурување и приходите од вложувања. Најстарата македонска компанија за осигурување живот „Кроација осигуурвање живот“ лани ги зголеми приходите од...

БанкоМетар.мк анализа : за 50.000 ЕУР станбен кредит треба да вратите неверојатни 96.703 ЕУР

2018-06-08 14:27

Дали знаете дека, доколку земете станбен кредит од 50.000 ЕУР на рок на отплата од 30 години т.е. 360 месеци и со некоја средна каматана стапка од 4,5 % ( ова е некој просек на каматни стапки за станбени кредити во Р. Македонија согласно...