Биткоинот двојно ја зголеми својата вредност

2018-02-19 18:55

Биткоинот вчера достигна 11.328 долари по веста дека непознат инвеститор меѓу 9 и 12 февруари купил биткоини во вредност од 344 мииони долари. Најпознатата крипто валута достигна 11.000 долари, со што речиси двојно ја зголеми вредноста откако претходно овој месец се намали на 6.000...

Олимписките игри губат се повеќе спонзори

2018-02-19 15:30

  Олимписките игри како врв на спортските натпреварувања се атрактивна можност за промоција на многу компании и меѓународни корпорации, заради фактот што тие таргетираат глобална публика низ целиот свет. Меѓутоа договорите за спонзорство на Олимписките игри се многу скапи. Некои компании во минатото објавија...

Најпопуларниот брокер на Wall Street

2018-02-19 15:00

  Еден од најекспонираните брокери на њујоршката берза, Питер Тучман, изјави дека иако секој ден ги ризикува парите на своите клиенти, тој никогаш не инвестира во свое име. Тој вели дека никогаш не поседувал акции. Тој смета дека кога би инвестирал за себе, би...

Русија го зголемува извозот на жито на рекорди 50 милиони тони

2018-02-19 14:30

  Растечкото производство на жито во Руската Федерација го зголеми нивото на вкупен извоз, кое што се приближи на рекордни 50 милиони тони, според директорот на SovEcon аналитичкиот центар, Андреј Сизов. Минатата година, земјата го изгуби статусот на водечки извозник во светот за сметка...

Вредноста на Бит-коинот порасна откако мистериозен купувач вложи 334 милиони долари

2018-02-19 14:02

      Најпопуларната крипто валута во светот Бит-коинот ја зголеми својата вредност на 11 000 долари, што е двојно повеќе од падот на 6000 долари, кој го имаше на почетокот од месецов. Ова доаѓа после веста дека непознат инвеститор откупил Бит-коини во вредност...

Регулаторна одлучи – горивата поефтинуваат

2018-02-19 13:30

  Како што предходно објавивме дека регулаторната комисија за енергетика денес ќе одлучува за цената на горивата таа донесе одлука. Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши...

Сајбер нападите и нанеле штета на американската економија од 109 милијарди долари

2018-02-19 13:00

    Во текот на 2016 година  американската економија претрпела штета од Сајбер нападите која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува во извештајот на американската влада заснован на податоците од специјалните служби. Во овој извештај американците за сајбер нападите пред...

“Копаоник бизнис форум” ќе се одржи од 4 до 7 март по 25 пат

2018-02-19 12:10

    Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку 1000 учесници, меѓу кои повеќе министри од Владата на Република Србија, гувернерот на Народна банка и претседателот...

Пад на доларот – на најниското ниво за последните три години

2018-02-19 11:01

  Оваа недела имаме остар пад на доларот на светските валутни пазари што значи дека доларот тоне во однос со другите валути. Ова е резултат од загриженоста на инвеститорите поради растот на дефицитот во САД. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската валута...

Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто

2018-02-19 10:24

      Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017 година – објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално ниво и зголемената доверба во развојот на корпорациите. Според аналитичарите од „Janus Henderson Group“ е дека трендот ќе продолжи и во 2018-та...