Охрабрувачките вести за развојот на вакцините Pfizer и Moderna го подобруваат расположението

Очекувањата за намалување на каматните стапки во најголемите светски економии се стопија за само еден месец во надеж дека развојот на вакцина за коронавирус ќе помогне да се врати растот следната година, објави Ројтерс.

На 20 октомври, пазарите очекуваа централните банки да ги намалат каматните стапки до 25 основни поени, бидејќи воскреснатата пандемија се заканува со двојна рецесија.

Но, охрабрувачките вести за развој на вакцини од „Фајзер“ и „Модерна“ го подобрија расположението, како одраз на очекувањата за поголеми приноси на долгорочни државни обврзници и е помалку веројатно паѓање на каматните стапки, рече економистот од Беренберг, Флоријан Хенс.

„Успешните тестови за вакцини ја сменија играта – сега постои реална можност за голем дел од населението од најнапредните економии да примат вакцина до средината на 2021 година, што пак ќе овозможи укинување на ограничувањата на движењето, а тоа пак ќе помогнете на економското закрепнување “, рече Нил Ширинг, главен економист во„ Капитал Економикс “.

Помеѓу 5-9 ноември, период во кој стана јасно дека демократот Џо Бајден победил на претседателските избори во САД и Pfizer ги објави своите вести за својата вакцина, а фјучерсите на Eurodollar следејќи ги краткорочните очекувања на каматните стапки на САД предвидуваат зголемување од 10 основни поени во каматните стапки до септември 2022 година.

Само една недела порано, пазарите не предвидуваа промени. Каматните стапки на САД сега се очекува да достигнат 0,50% до септември 2023 година, за разлика од 0,25% што беше предвидено пред еден месец.

Референтната стапка на Европската централна банка, која сега е минус 0,5%, се очекува да падне за пет основни поени од претходната прогноза за намалување од 9 основни поени до септември 2021 година.

Најголемата промена е во Обединетото Кралство, кое се справува исклучително лошо со пандемијата и може да биде еден од најголемите добитници од развојот на вакцината.

Пазарите сега очекуваат Банката на Англија да ги намали каматните стапки за 5 основни поени до август 2021 година во споредба со прогнозата за пад од 15 основни поени минатиот месец.

Во земјите чие економско закрепнување е повеќе врзано од Кина, исто така има пад на очекувањата на пазарот за пониски каматни стапки. Австралиската централна банка се очекува да ги намали каматните стапки за околу две основни поени следната година во споредба со скоро шест основни поени минатиот месец.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк