Цените на нафтата денеска се искачија над 93 долари на меѓународните берзи, бидејќи трговците се загрижени поради сигналите од Израел за неизбежна инвазија на блокираната палестинска енклава Газа, која би можела да го прошири конфликтот низ Блискиот Исток и да ги загрози резервите.

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше повисока за 88 центи отколку на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 93,26 долари. На американскиот пазар барелот за испорака во ноември се тргува за 95 центи повисоко на 90,32 долари. Барелите за испорака во декември се тргуваа поактивно, по 89 центи, од 89,26 долари.

Цените остро осцилираа вчера бидејќи загриженоста за снабдување во врска со конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас беше накратко задушена од најавата дека САД ќе ги олеснат санкциите кон Венецуела и ќе дозволат нејзината нафта да се врати на светските пазари.

Вашингтон издаде шестмесечна дозвола за трансакции со енергетскиот сектор на Венецуела, откако владата во Каракас и опозицијата се договорија за избори во 2024 година. Но, на Венецуела ќе ѝ треба време да го зголеми производството, поради слабите инвестиции во овој сектор.

При крајот на трговијата, загриженоста за испораките од Блискиот исток повторно преовладуваше, по бранот протести во арапските земји, Иран и Турција поради нападот врз болницата во блокираната палестинска енклава Газа, во кој загинаа речиси 500 луѓе.

Тел Авив најави копнена инвазија на Газа, а израелскиот министер за одбрана Јоав Галант вчера им рече на војниците во близина на границата дека наскоро ќе ја видат палестинската енклава „од внатре“, што укажува на неизбежна воена операција. Стравот од конфликт дополнително беше поттикнат од најавата на Пентагон дека САД пресретнале проектили истрелани од Јемен кон Израел над Црвеното Море.

„Цените на нафтата значително пораснаа од вчера поради индикации за неизбежна израелска копнена офанзива во Појасот Газа. Во Лондон, барелот се врати на 93 долари. Сепак, ситуацијата со понудата досега не е променета“, пишуваат аналитичарите на Комерцбанк во денешната белешка.

Цените се поддржани и од проценките за поголем недостиг на понудата во четвртиот квартал, откако водечките производители Саудиска Арабија и Русија одлучија да пласираат помалку барели на пазарот до крајот на годината. Тие се исто така охрабрени од ниските залихи, особено во САД.

Вашингтон планира да купи шест милиони барели сирова нафта во декември и јануари за да ги пополни исцрпените стратешки резерви, соопшти вчера Министерството за енергетика. Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно извести дека барел од нафтената кошница на нејзините членки вчера падна за 83 центи на 93,63 долари.