На светските пазари вредноста на доларот нагло порасна минатата недела, додека еврото падна бидејќи војната во Украина ги насочи инвеститорите кон валути кои се сметаат за побезбедни засолништа за капиталот во неизвесни времиња. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела зајакна за повеќе од 2 отсто и во еден момент достигна 98,80 поени, највисоко ниво од мај 2020 година.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута ослабна за 0,6 отсто, на 114,85 јени.

Сепак, американската валута силно зајакна во однос на европската, па цената на еврото потона за околу 3%, на 1,0928 долари, најниско ниво од мај 2020 година.

Инвеститорите се фокусираа на понатамошни напади на руската армија врз украинските градови, што предизвика повлекување на капиталот од поризични инвестиции на финансиските пазари, како што се акциите, па светските берзи драстично паднаа минатата недела.

Од друга страна, зголемени се цените на оние инвестиции, како и на одредени валути кои се сметаат за побезбедни засолништа за капиталот во неизвесно време.

Како резултат на тоа, американската, јапонската и швајцарската валута зајакнаа на девизните пазари.

Европските валути под притисок

Еврото, од друга страна, е под притисок бидејќи војната во Украина ги намали очекувањата во однос на економскиот раст на еврозоната.

„Еврото се најде во епицентарот на одбивноста кон ризик на инвеститорите. „Со оглед на тоа што цените на енергенсите растат, а Европската централна банка се воздржува од зголемување на каматните стапки, еврото може дополнително да ослабне“, вели Нил Џонс, директор во Мизухо.

Според аналитичарите, ефектите од зголемувањето на цените на енергенсите и гасот најверојатно ќе ги поткопа изгледите за европската потрошувачка и економскиот раст.

Како резултат на тоа, другите европски валути беа под притисок. Чешката централна банка во петокот интервенираше на пазарите со цел да го запре слабеењето на круната, чиј курс во однос на доларот падна на најниско ниво во речиси 20 месеци.

Интервенираше и полската централна банка, но девизниот курс на злотата во однос на еврото се лизна на најниското ниво во последните 13 години.

И додека курсот на унгарската форинта падна на рекордно ниско ниво, унгарската централна банка агресивно ги зголеми каматните стапки.

Затоа, се погласни се шпекулациите дека Европската централна банка ќе мора да ги зголеми каматните стапки порано од очекуваното.

„ЕЦБ нема да има друг избор освен да размисли за овој остар пораст на инфлацијата, но ФЕД нема да ги одложи своите планови, така што повторно ќе бидеме сведоци на поголеми разлики во монетарната политика“, вели Мајк Кели, аналитичар во PineBridge Investments.

Иако пазарите на пари не очекуваат пораст на каматните стапки на следната седница на ЕЦБ, извесно е дека американската ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки на состанокот од 15 до 16 март, првпат од избувнувањето на пандемијата на коронавирус.

Претседателот на американската централна банка Џером Пауел рече дека ќе поддржи првично зголемување на референтната стапка за четвртина процентен поен.

Рубљата на рекордно ниско ниво

Поради војната во Украина и санкциите, курсот на руската рубља падна на рекордно ниско ниво во текот на неделата, околу 118 рубљи за долар.

Централната банка на Русија нагло ги зголеми каматните стапки и се обидува да ја поддржи ликвидноста на рускиот финансиски пазар, но санкциите ги ограничија нејзините можности.

Во текот на неделата, агенцијата S&P го намали кредитниот рејтинг на Русија подлабоко во шпекулативната, неинвестициска област.