Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, потпиша указ за воведување санкции на неколку руски банки.

Санкциите се воведени и врз централните банки на самопрогласените републики Донеск и Луганск.

Оваа информација е објавена на веб-страницата на кабинетот на претседателот.

Се наведува дека „Одлуката на украинската национална безбедност и Советот за одбрана за воведување економски и други рестриктивни мерки (санкции) е стапена на сила од 18 јуни.“, се наведува.

Банките на кои Украина им воведе санкции се Sberbank, VTB, Gazprombank и уште некои други.

Рестриктивните мерки ќе траат три години.