Виолетов потрошувачки кредит од НЛБ Банка – најбрзо решение за вашите планови

2024-03-28 13:00

Замислете имате проект од соништата, реновирање на домот, опремување со нов мебел или патување за кое долго мечтаете, но ви недостасуваат средства. Ако некогаш стандардниот процес на добивање потрошувачки кредит беше синоним за куп документи, долги процедури на одобрување и нетрпеливо чекање на одлука...

Скок на цената на нафтата, пад на цената на златото и пченицата

2024-03-28 12:00

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:10 часот порасна на 18.492,46 поени, лондонски FTSE 100 на 7.957,12 поени, францускиот CAC 40 на 8.225,07 поени, а московскиот MOEX на 3.308,14 поени. Вредноста на американскиот берзански индекс се искачи на 39.760,08 поени, индексот S&P 500...

Чоколадната индустрија е во криза, цените на какаото вртоглаво растат

2024-03-28 11:00

Светот се соочува со својот најголем дефицит во снабдувањето со какао во последните 60 години, што значи дека купувачите ќе го почувствуваат тоа преку растечките цени оваа година и во 2025 година. Меѓународната организација за какао прогнозираше дефицит од 374.000 тони за сезоната 2023-2024,...

Битиќи и Деспотовски на панел-дискусија „Развој преку поддршка на инвестиции“

2024-03-28 10:45

Денеска ќе се одржи панел-дискусија посветена на економија и поддршка на инвестиции… Денеска ќе се одржи панел-дискусија посветена на економија и поддршка на инвестиции. На панел-дискусијата ќе се обратат Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции и Јован...

Ангеловска-Бежоска: Родовата еднаквост не само квантитативно, туку и квалитативно ќе го поттикне економскиот раст

2024-03-28 10:38

Последователните економски шокови изминатите години дополнително го отежнуваат намалувањето на родовата нееднаквост, поради нивното понеповолно влијание врз женската популација. Така, кај повеќето земји од регионот на Западен Балкан стапката на активност е повеќе намалена кај жените отколку кај мажите, што е слично и со...

Владата си зададе нов рок – до крајот на 2026 година треба да се изгради автопатот Кичево-Охрид

2024-03-27 20:00

Владата одреди нов краен рок до крајот на 2026 година за изградба на автопатот Кичево – Охрид. Автопатот првично беше предвиден да биде готов до 31 декември 2023 година, но се пролонгираше неговата изградба. Причина за новото пролонгирање на рокот за изградба се 13...

Партиските економски програми на „увид“ кај стопанските комори

2024-03-27 19:00

Намалени даноци, борба против корупцијата и сивата економија, реализација на капитални инвестиции, намалување на парафискалните и административните давачки за компаниите, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја претстави економската програма на претседателот на Стопанската Комора Бранко Азески. Мицкоски најави дека детално ќе ја прочешла...

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

2024-03-27 18:00

Комерцијална банка АД Скопје на 27.03.2024 година го одржа своето редовно Годишно собрание на акционери. Акционерите потврдија дека Банката ја заврши 2023 година со бруто-добивка во износ од 3.912,6 милиони денари. По пресметување на данокот на добивка од 331,2 милиони денари, нето-добивката на Банката...

„Алкалоид“ активира нов погон за лекови во вредност од скоро 20 милиони евра

2024-03-27 18:00

„АЛКАЛОИД“ активира нов погон за производство на цврсти фармацевтски форми во кој ќе се произведуваат таблети, филмувани таблети, капсули и двослојни таблети, кои за првпат се воведуваат како технологија за производство во Македонија. Со пуштањето во употреба на новата техничко-технолошка единица се удвојува производствениот...

Американската централна банка потврди рекордна загуба во 2023-та

2024-03-27 17:00

Американската централна банка (Federal Reserve – Fed) потврди дека ја затворила 2023 година со рекордна загуба од 114,3 милијарди долари, при што цената на каматата на депозитите на комерцијалните банки е неколкукратно повисока. Во 2022 година, Fed работел со нето добивка од 58,8 милијарди...