Манчевски: Бугарските технолошки компании во земјава се добредојдени

2019-06-26 12:10

Влегувањето на бугарски технолошки компании на пазарот во Македонија се прифаќа исклучително позитивно – се бара бугарска експертиза во секторот, како и во однос на законодавството. Веќе има многу добри примери во тие односи. Ова го изјави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски...

Јавниот долг е 48,5 % од БДП – Македонија умерено задолжена земја

2019-06-26 10:30

Владата на вчерашната седница го усвои Годишниот извештај за управување со јавниот долг за 2018 година, според кој јавниот долг на Македонија на крајот на 2018 година изнесува 5.202,2 милиони евра што претставува 48,5 отсто во однос на БДП.  Државниот долг, пак, како што...

ЕЦБ: Профитабилноста на банките во еврозоната може да ослаби драматично

2019-06-25 21:00

ФРАНКФУРТ ( Ројтерс ) – Профитабилноста во банкарскиот сектор во еврозоната е ниска, а слабеењето на растот може дополнително да ги потисне шансите на овој сектор, рече во вторникот заменик-претседателот на Европската централна банка, Луис де Гуиндос. Негативните стапки на ЕЦБ не се причина...

Министрите на ЕУ го одобрија трговскиот договор со Виетнам

2019-06-25 20:00

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Министрите од земјите на Европската унија во вторникот го одобрија договорот за слободна трговија со Виетнам, кој ќе ги намали тарифите за 99% на стоките во период од 10 години. Блокот се надева дека договорот, прв од ваков вид со земја...

Полска објави огромно даночно олеснување за младите

2019-06-25 19:00

ВАРШАВА (Ројтерс) – Партијата за владеење на правото и правдата на Полска (ПИС) се согласи за повеќе од 12 пати зголемување на надоместокот за ослободување од данок на вработени на возраст до 26 години, проширувајќи ја програмата за нови социјални бенефиции во периодот до...

Анѓушев на средба со поранешни вработени на ОХИС

2019-06-25 18:33

Вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев се сретна со поранешните вработени од ОХИС кои штрајкуваа пред Владата незадоволни од спроведената стечајна постапка. На состанокот, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е констатирана фактичката состојба дека стечајната постапка на...

Секретарот за земјоделство вели дека американските земјоделци се “жртви” на трговската војна

2019-06-25 17:00

ВАШИНГТОН ( Ројтерс )  – Американскиот секретар за земјоделство, Сонди Пердју, призна дека американските земјоделци се “жртви” на трговската војна на претседателот Доналд Трамп со Кина, според едно интервју објавено во вторникот. Пердју изјави за Си-Ен-Ен дека не очекува трговски договор да се постигне...

APPLE го повика Трамп да запре со царините

2019-06-25 16:00

Компанијата Apple го повика Доналд Трамп да не продолжува со наметнување на царини од  25% на нови производи увезени од Кина, велејќи дека тоа ќе го намали придонесот на компанијата кон американската економија. Царинските давачки ќе влијаат на речиси сите поголеми производи на Apple, вклучувајќи...

Wizzair ќе лета и вo зимскиот период од Скопје до Барселона и од Охрид до Лондон

2019-06-25 15:30

Авиокомпанијата „Виз ер“ реши да ги надгради линиите од Скопје и од Охрид до три европски дестинации, од сезонски во целогодишни. Така, од Скопје до Барселона и до Векше во Шведска, како и од Охрид до Лондон (Лутон), ќе лета и претстојната зима, два пати...

Сугарески: Во 2019 година бележиме одлична реализација на капиталните инвестиции

2019-06-25 15:00

Бележиме одлична реализација на капиталните инвестиции предвидени во ресорот „транспорт и врски”, напиша денеска на својот фејсбук профил министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. – Оваа 2019 година се собираат плодовите од затекнатите административни пречки од минатиот период. Заклучно со јуни реализираме 50...