Од 1 јули стартува повратот на ДДВ за граѓаните

2019-06-19 17:27

Граѓаните од 1 јули ќе можат да скенираат бар кодовите на фискални сметки преку кои ќе остварат 15 посто поврат на ДДВ. Од овој датум ќе биде достапна за превземање и апликацијата „МојДДВ“ преку која ќе можат да си ги вратат парите од купените...

Апостолска пред словачки бизнисмени ги претстави можностите за инвестирање во земјава

2019-06-18 20:30

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска денеска во Владата прими словачка бизнис делегација предводена од државниот секретар на министерството за надворешни и европски работи на Република Словачка, Лукаш Паризек и словачкиот амбасадор Хенрик Маркуш. Од Кабинетот на Апостолска соопштија дека во...

ЦКБ е меѓу 30-те најголеми банки во Југоисточна Европа

2019-06-18 20:00

Бугарските кредитори го пријавија највисокиот раст на профитот од сите банки во регионот Во 2019 година, Централната кооперативна банка (ЦКБ) се искачи за две позиции во See News за најголемите банки во Југоисточна Европа, освојувајќи го 28-то место со вкупна актива од 2.871 милијарди...

Заев од Лондон: Се препознаваме како атрактивна дестинација за инвестиции – има интерес од реномирани компании

2019-06-18 19:30

Република Северна Македонија,  се препознава како атрактивна дестинација за инвестиции и постои голем интерес од реномирани компании за инвестирање, изјавија премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. Тие денеска во Лондон учествуваа на Форумот за Западен Балкан „Инвестициски можности во брзорастечкиот...

Доларот во залет, фунтата падна на минимум

2019-06-18 19:00

Американскиот долар значително се зголеми во однос на другите валути и достигна двонеделен максимум. Силните економски податоци повторно ги поттикнаа инвеститорите да мислат дека Федералните резерви, најверојатно, ќе звучат смирувачки на состанокот за монетарната политика оваа недела. Податоците за малопродажбата во САД, објавени во петокот,...

Компаниите од Западен Балкан минуваат 10 пати подолго време на граничните премини

2019-06-18 18:30

Компаниите од земјите на Западен Балкан минуваат 10 пати подолго време на граничните премини што значи шест пати поголеми трошоци за извоз. Тие се соочуваат и со отворени прашања во однос на примената на европските прописи и стандарди, а прилагодувањето на нивното работење кон...

Знаењето и иновациите се основа за напредокот

2019-06-18 18:00

Заштитата на интелектуалната сопственост е исклучително важна денес кога развојот на најнапредните општества се базира на нови идеи, беше кажано на отворањето на конференцијата “Дигитализација и интелектуална сопственост: крај или нов почеток” во Бања Лука. “Интелектуалната сопственост е се на што е заснована најнапредната...

Бизнис секторот бара да се вклучи во измените на законот за финансиска дисциплина

2019-06-18 17:36

Бизнис секторот бара да биде вклучен во процесот на измените на Законот за финансиска дисциплина со сите досегашни нотирани недостатоци, меѓу кои повластената положба во рокот на исплатата на обврските кај државните субјекти во однос на условите со кои се соочува бизнис заедницата, недоволните...

Пpoтест на компаниите од индустриската зона Визбегово

2019-06-18 17:30

Предолго се гради за една многу мала работа и ситница, чекаме по 20-тина минути секој ден одсабајле…Сметам дека нема потреба за толку мала работа толку време да биде блокиpaна улицата… Ние секој ден од овде пomинуваме вака е два месеции… а сеуште ништо не...

Состанок на Конституенцата во Скопје: истакнати меѓународни експерти ќе дискутираат за клучни економски теми

2019-06-18 17:12

Годинава ја имаме честа да бидеме домаќини на Состанокот на Конституенцата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ) во којашто членува нашата земја, за првпат по 2003 година, кога нашата централна банка и нашето министерство за финансии ја имаа улогата...